Firmowe pogaduszki

Warszawska firma Emisja oferuje rozwiązanie instant messaging przeznaczone dla przedsiębiorstw.

Warszawska firma Emisja oferuje rozwiązanie instant messaging przeznaczone dla przedsiębiorstw.

Komunikator internetowy to niezwykle popularne wśród internautów oprogramowanie. Umożliwia błyskawiczną wymianę informacji oraz - co nie mniej istotne - szybkie sprawdzenie, czy dany użytkownik znajduje się przy komputerze. Nowy komunikator o nazwie Papla Instant warszawskiej firmy Emisja to pierwsze polskie rozwiązanie opracowane z myślą głównie o klientach biznesowych. System przewiduje wykorzystanie różnych urządzeń klienckich - od komputerów PC po telefony komórkowe. Aplikacje Papla Instant, przeznaczone dla internautów, oferowane bezpłatnie na stronach internetowych firmy, mają służyć jedynie popularyzowaniu idei "komunikacji błyskawicznej".

System ze źródłem

Głównym elementem systemu Papla Instant jest serwer JabberD (z serwerów Jabber korzystają m.in. komunikatory WP Kontakt i Tlen). O ile jednak oryginalne oprogramowanie JabberD używa własnego protokołu komunikacyjnego o nazwie XMPP, o tyle Emisja - do wymiany informacji między serwerem a oprogramowaniem klienckim - postanowiła zastosować standardowy protokół HTTP. "HTTP to jedyny wspólny mianownik dla rozmaitych telefonów komórkowych, a ponadto nie powoduje problemów z systemami zaporowymi. HTTP zajmuje znacznie mniej pasma niż XMPP, co jest istotne zwłaszcza dla użytkowników mobilnych" - tłumaczą autorzy programu Jan Matuszewski i Tomasz Knyziak z firmy Emisja.

Firmowe pogaduszki

Konfiguracja Compact (enterprise)

W związku z tym, że JabberD korzysta z protokołu XMPP, a komunikacja z aplikacjami klienckimi odbywa się przy wykorzystaniu HTTP konieczne było zastosowanie oprogramowania tłumaczącego wzajemnie oba protokoły. Napisano je w Javie i działa na serwerze aplikacji Tomcat. Jeżeli z rozwiązania ma korzystać duża liczba użytkowników, serwer Tomcat jest wspomagany przez serwer WWW Apache. Oba serwery można skalować, dodając kolejne węzły działające jako farma z równoważeniem obciążenia.

Użytkownicy systemu Papla Instant wymieniają komunikaty przy użyciu aplikacji klienckich. Wersja dla komputera osobistego nie różni się w istotny sposób od innych komunikatorów. Ciekawostką jest natomiast wersja przeznaczona dla telefonów komórkowych, oparta na opracowanej w ramach Java Community Process technologii Java MIDP (Mobile Information Device Profile) 1.0. Nie wykorzystuje ona specyficznych dla poszczególnych telefonów rozszerzeń języka Java, w związku z czym jest kompatybilna z większością dostępnych na rynku urządzeń. Klient Java wykorzystuje protokół XML-RPC za pośrednictwem HTTP. Komunikacja odbywa się przy wykorzystaniu GPRS.

Pełna kontrola

Jako argument przeciwko stosowaniu komunikatorów w firmie zwykle są podnoszone kwestie związane z bezpieczeństwem. Kierując swój produkt do użytkowników biznesowych, Emisja musiała mieć na względzie zapotrzebowanie na rozbudowane funkcje administracyjne, niedostępne w systemach konsumenckich. W Papla Instant wprowadzono więc panel ad-ministracyjny, za którego pomocą administratorzy mogą precyzyjne zarządzać uprawnieniami użytkowników. "Inne uprawnienia mogą przysługiwać kadrze kierowniczej, inne szeregowym pracownikom. Przykładowo, kierownik działu w odróżnieniu od swojego podwładnego może mieć możliwość inicjowania konferencji, czyli dyskusji, w trakcie której komunikaty trafiają jednocześnie do wielu użytkowników" - tłumaczą autorzy programu. Cała komunikacja jest archiwizowana. Dlatego możliwe jest sprawdzenie w każdej chwili wysłanych wcześniej komunikatów. Panel administracyjny umożliwia też sterowanie w zależności od potrzeb pasmem wykorzystywanym w sieci lokalnej przez serwer IM.

Komunikacja odbywa się z zastosowaniem zwykłego, nie zabezpieczonego HTTP. Firma wyszła z założenia, że dopóki odbywa się ona w sieci lokalnej, dopóty nie niesie to żadnych zagrożeń. "Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby szyfrować komunikaty przy użyciu protokołu HTTPS" - zapewniają przedstawiciele firmy. Zabezpieczona jest także część mobilna systemu. Komunikacja pomiędzy serwerami JabberD a serwerami operatora jest szyfrowana (IPsec). Operator gwarantuje bezpieczeństwo komunikatów przesyłanych w sieci GSM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200