Firmowe pliki - sposób na tani serwer NAS w firmie

Jeden z głównych dylematów firmowych działów IT dotyczy zakupów sprzętu – profesjonalne urządzenia to z reguły konkretny wydatek, wobec których alternatywą są tańsze, mniej zaawansowane produkty. Dotyczy to również rozwiązań do współdzielenia plików i backupu danych, takich jak serwery NAS.

NAS (Network Attached Storage) to pamięć masowa, która dostępna jest bezpośrednio z sieci. Połączenie realizowane jest zwykle z wykorzystaniem interfejsów Ethernet, co w odróżnieniu od urządzeń wykorzystujących porty USB lub eSATA (tzw. Direct Attached Storage – DAS) pozwala na dostęp do danych wielu komputerom jednocześnie, przy czym mogą to być różne systemy operacyjne (Windows, Linux, OS X). Serwer NAS, serwer plików, czy multimediów można wdrożyć w firmie na wiele sposobów i nie trzeba przy tym wydawać dużych nakładów finansowych. Wskazujemy, kiedy wystarczą najprostsze, dostępne również z poziomu systemu, rozwiązania, a kiedy lepiej zainwestować w sprzęt dedykowany.

Sposób 1 – udostępnianie zasobów z poziomu systemu

Najłatwiejszą i najtańszą metodą udostępniania wspólnej przestrzeni dyskowej w sieci jest postawienie serwera plików z zastosowaniem systemu operacyjnego. Można to zrobić ze stacji roboczej użytkownika, ale założenie jest takie, że dane są dostępne w sieci bez przerwy, zatem ów serwer jest dedykowaną do tego maszyną, która ma funkcję serwera plików. Z poziomu systemów Windows, tak serwerowych jak i klienckich, bez problemu udostępnia się zasoby wykorzystując funkcje wbudowane – wystarczy kilka kliknięć.

Zobacz również:

  • Nowe dyski do serwerów trafiają na rynek - mają 22 TB pojemności
Firmowe pliki - sposób na tani serwer NAS w firmie

Ustawienia współdzielenia plików - Windows 7

Po udostępnieniu pliku i folderu pozostaje jedynie z poziomu stacji klienckiej sprawdzić dostępność zasobu wykorzystując do tego adres IP lub nazwę komputera pełniącego rolę serwera plików. Należy pamiętać, że systemy Windows udostępniają foldery używając protokołu SMB, gdyby jednak istniała konieczność użycia protokołu NFS (w środowiskach, w których działają różne systemy operacyjne) należy dodatkowo uruchomić na serwerze Windows odpowiednią usługę obsługującą ten protokół.

Udostępnianie zasobów plikowych w sieci można wykonać również w systemie Linux, który pozwala na bardziej zaawansowane opcje usługi współdzielenia plików wykorzystując do tego więcej protokołów niż Windows. Jednak mając na uwadze kryterium łatwości konfiguracji, niezbędna będzie do tego osoba z odpowiednią wiedzą. Tam, gdzie współdzielenie plików koniecznie musi być uruchomione na Linuksie, a brakuje odpowiedniej wiedzy, można posłużyć się jedną z najbardziej przyjaznych dystrybucji Linuksa, czyli Ubuntu, który w środowisku okienkowym, w równie łatwy sposób jak w Windows pozwoli udostępnić zasoby dyskowe.

Trzeba jednak pamiętać, że serwer NAS to nie tylko udostępnianie plików. Do tego dochodzą jeszcze inne funkcje, jak usługi serwera multimediów, serwer FTP, możliwość wykonywania backupu, czy synchronizacji w chmurze. Oczywiście można zbudować serwer z tymi funkcjami, jednak niestety większość tych usług trzeba instalować i konfigurować osobno, jako zupełnie odrębny składnik.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200