Firmowe pliki - sposób na tani serwer NAS w firmie

Podsumowanie

W gąszczu rozwiązań wspierających udostępnianie zasobów plikowych każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Stojąc przed dylematem, co wybrać, należy przede wszystkim oszacować swoje obecne potrzeby i spróbować choćby w minimalnym stopniu przewidzieć przyszłość.

W małych firmach i niewielkich biurach, gdzie co dzień przetwarza się niewielkie ilości danych można wykorzystać najprostsze i najtańsze rozwiązania, z udostępnianiem na poziomie systemu włącznie. Jednak, gdy w grę wchodzi już większa ilość danych oraz bezpieczeństwo udostępnionych zasobów warto skorzystać z droższego, ale za to kompleksowego rozwiązania, które zadba o dane na poziomie sprzętowym. Czy lepszą opcją jest FreeNAS na własnym sprzęcie, czy może gotowy serwer NAS? Open Source’owy system NAS mimo oszczędności w postaci własnego sprzętu zwykle wymaga osoby do wdrożenia i późniejszego utrzymania. Jest z nim trochę jak z usługami na linuksie w infrastrukturze wewnętrznej. Potrzeba do tego entuzjasty, który się zna i będzie chciał tym administrować. Dlatego, mimo, iż sprzętowe serwery NAS są z reguły droższe przy zakupie, to z pewnością pozwolą oszczędzić czas niezbędny do zainstalowania i zarządzania. Pozwala to również w pewnym stopniu zrezygnować z ciągłej obecności kogoś z IT, a pracownikom skupić się na pracy i samodzielnie wykonywać niektóre operacje związane z zarządzaniem przestrzenią dyskową.

Zobacz również:

  • Zewnętrzny dysk, chmura czy dysk sieciowy? Jak zadbać o backup

Wniosek z tego jest oczywisty. Proste i tanie rozwiązania niosą ze sobą większy nakład pracy oraz konieczność posiadania pewnego poziomu wiedzy, natomiast gotowe rozwiązania poza tym, że dostarczają od razu wszystko, czego klient potrzebuje, to są elastyczne w rozbudowie i proste w instalacji i zarządzaniu. Dlatego mimo znacznej różnicy w cenie rekomendujemy zakup gotowych serwerów NAS, gdyż w konsekwencji zakup ten się z pewnością zwróci, a użytkownicy będą zadowoleni.


TOP 200