Firmowe pliki - sposób na tani serwer NAS w firmie

Sposób 4 – sprzętowy serwer NAS

Dedykowany serwer NAS, gotowy do natychmiastowego uruchomienia, to najprostszy sposób na szybkie wdrożenie współdzielonej przestrzeni dyskowej w firmie. Wystarczy podłączyć i uruchomić urządzenie, przejść intuicyjny kreator, po czym można się cieszyć możliwością przechowywania danych w sieci lokalnej.

Pudełkowe serwery NAS są zwykle dostarczane bez dysków, które dokupuje się osobno. Niemniej jednak każdy z producentów posiada własną listę wspieranych bądź przetestowanych napędów, dla których daje gwarancję współpracy. Daje to klientowi możliwość wyboru pożądanej pojemności oraz ilości dysków w zależności od zapotrzebowania. Na rynku znajduje się wiele firm oferujących sprzętowe serwery NAS. Produkty te są przeznaczone dla różnej wielkości infrastruktury, więc niewielkie firmy również znajdą coś, co odpowiada ich wymaganiom z możliwością późniejszej rozbudowy. Występują tu zarówno modele jednodyskowe, których nie polecamy do zastosowań w firmach (brak drugiego nośnika danych pogarsza poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych), jak również duże macierze w obudowach rack do montażu w szafach serwerowych. Jeżeli mowa o rozwiązaniach w rozsądnej cenie z przeznaczaniem raczej dla małej lub średniej firmy w grę wchodzą raczej mniejsze modele obsługujące od dwóch do czterech dysków. Bez względu na model, przeznaczenie i liczbę obsługiwanych dysków, gotowe serwery NAS mają taką samą funkcjonalność oraz możliwość wymiany dysków bez przerywania pracy (kieszenie hot swap). W serwerach FreeNAS wymagałoby to dodatkowego zakupu specjalnych kieszeni.

Zobacz również:

  • Zewnętrzny dysk, chmura czy dysk sieciowy? Jak zadbać o backup

NAS-y dedykowane, w zależności od ilości obsługiwanych dysków, pozwalają utworzyć macierze od RAID 1, przez RAID 10 po RAID na poziomie 6, z dyskiem typu hot spare włącznie lub mają zaimplementowaną obsługę systemu ZFS. Ponadto posiadają zwykle dodatkowe aplikacje obsługujące backup na serwer, automatycznie podłączające udostępnione zasoby jako dyski, czy synchronizujące wskazane foldery systemu operacyjnego. Niektóre modele mają więcej niż jeden interfejs sieciowy, co pozwala na konfigurację redundancji połączenia lub obsługę wielu różnych sieci, a wyposażenie ich w kartę sieci bezprzewodowej daje możliwość udostępnienia danych tam, gdzie nie można użyć kabla. Serwery NAS posiadają również dodatkowe złącza umożliwiające podłączenie zewnętrznych dysków twardych za pomocą interfejsów eSATA lub USB. W drugim przypadku zaimplementowane funkcje szybkiego backupu umożliwiają również praktycznie bezobsługowe zgranie danych z firmowych pendrive’ów przy użyciu tylko jednego przycisku (np. w urządzeniach Synology).

Firmowe pliki - sposób na tani serwer NAS w firmie

Synology EDS14 - widok interfejsów

Niewątpliwą przewagą gotowych serwerów NAS nad rozwiązaniami najtańszymi z ubogą ilością funkcji jest możliwość współpracy z urządzeniami mobilnymi. Zwykle producent udostępnia na platformy mobilne swoje aplikacje, które dają możliwość przeglądania lub wgrywania plików.

Wśród gotowych serwerów NAS można również znaleźć modele, które do udostępnienia przestrzeni dyskowej wykorzystują jedynie napędy podłączane na USB. Takim przykładem może być Synology EDS14, który jest kompaktowych rozmiarów serwerem NAS wyposażonym w interfejsy USB 2.0 i 3.0, podwójne porty sieciowe 1Gb/s oraz slot kart SD. Od prostych rozwiązań wspomnianych na początku tego artykułu odróżnia go z pewnością funkcjonalność. Przede wszystkim można do niego podłączyć dyski z danymi zapisanymi przy użyciu różnych systemów plików (NTFS, EXT3, EXT4, FAT, HFS), a do tego pliki udostępniane są również przy użyciu wielu protokołów obsługujących różne systemy operacyjne. Tu EDS14 nie ustępuje niczym swoim większym braciom wyposażonym w dyski. Zaletą jego jest z pewnością bezgłośna praca i kompaktowe wymiary.

W przypadku gotowych serwerów NAS warto również wspomnieć o zarządzaniu tymi urządzeniami. Tutaj producenci prześcigają się w pomysłach na uproszczenie pracy i zadbanie o ergonomię. Użytkownicy nie muszą martwić się o aktualizację systemów, gdyż te zazwyczaj same potrafią wykryć nowe wersje informując jedynie o zaletach nowej edycji i pytając o zgodę na zainstalowanie. Urządzenie zwykle też podpowiada najbardziej optymalne opcje konfiguracyjne odpowiednie dla zainstalowanej konfiguracji dyskowej i podłączonej sieci.

Jakie dyski?

Jakie dyski?

Przy okazji omawiania serwerów NAS warto wspomnieć o dyskach, których używa się w sprzęcie tego typu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć dowolnego rodzaju dysku, który jest obsługiwany przez serwer NAS w ramach interfejsu. Należy jednak pamiętać, że urządzenia tego typu pracują zwykle bez przerwy, a co za tym idzie talerze dysków kręcą się 24 godziny na dobę, co przy użyciu napędów przeznaczonych dla stacji roboczych może okazać się złym wyborem.

Producenci dysków zazwyczaj mają w swojej ofercie napędy przeznaczone do ciągłej pracy w serwerach lub macierzach. Świetnym przykładem może być seria dysków WD Red, przeznaczonych wyłącznie do użycia w serwerach NAS. Zostały one zaprojektowane do 24 godzinnej pracy 7 dni w tygodniu i cechują się niskim współczynnikiem wibracji. Specjalne oprogramowanie WD NASware współpracując z oprogramowaniem serwera NAS zabezpiecza te dyski przed błędami oraz niekontrolowaną degradacją macierzy RAID.


TOP 200