Firmom zagraża... fałszywe poczucie bezpieczeństwa?

Przedstawiciele 66% małych i średnich firm deklarują, że ich przedsiębiorstwa są w pełni bezpieczne i odporne na awarie i ataki cyberprzestępców – a jednak aż 80% z nich przyznaje, że nie stosują praktycznie żadnych metod ochrony danych.

Powyższe dane pochodzą z ankiety, przeprowadzonej przez amerykańską firmę Office Depot – wypełniło ją ok. 1000 przedstawicieli małych i średnich firm z USA. Z opracowania jasno wynika, że amerykańskie firmy czują się dość bezpiecznie i uważają, że ich systemy są odpowiednio zabezpieczone – 66% deklaruje, że jest odporne na ataki i awarie, zaś 77% jest przekonanych, że nigdy nie byli celem ataki informatycznego.

Niestety, z dalszej części ankiety wynika, że owo przeświadczenie o bezpieczeństwie jest nieco bezpodstawne – zaledwie połowa ankietowanych zadeklarowała, że stosuje oprogramowanie zabezpieczające pocztę elektroniczną oraz przeglądarkę internetową. Tylko 20% używa systemów ochrony danych, zaś jedyne 9% stosuje jakiekolwiek oprogramowanie zabezpieczające urządzenia mobilne. 14% wszystkich ankietowanych zadeklarowało też, że w ich firmach nie są używane żadne aplikacje zabezpieczające.

Zobacz również:

  • Dell Technologies Forum 2023
  • Warner Bros Discovery rezygnuje z nazwy HBO

Specjaliści z firmy McAfee podkreślają, że w wielu przypadkach fałszywe poczucie bezpieczeństwa wynika nie tylko z wiary w skuteczność wdrożonych w firmie zabezpieczeń, ale również z przeświadczenia, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie bywają celami ataków hakerskich. Problem w tym, że to nie jest prawda – z opublikowanego w tym roku raportu Verizon Business Data Breach Investigations Report (DBIR) dowiadujemy się, że ponad 40% wszystkich ataków na organizacje skierowanych jest właśnie przeciwko małym i średnim firmom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200