Firma opracowująca chipy naśladujące pracę mózgu, pozyskała 25 mln USD finansowania

Rain Neuromorphics Inc, startup projektujący chipy, które naśladują sposób działania mózgu i ma na celu służyć firmom wykorzystującym algorytmy sztucznej inteligencji (AI), powiedział w środę, że pozyskał 25 milionów dolarów – podała agencja Reuters. Przedsięwzięcie ma wsparcie znanego inwestora i naukowca Samuela H. (Sam) Altman, dyrektora generalnego OpenAI

Firma opracowująca chipy naśladujące pracę mózgu, pozyskała 25 mln USD finansowania

Jeremy Waterhouse /Pexels

Gordon Wilson, dyrektor generalny i współzałożyciel Rain Neuromorphics Inc, powiedział, że podczas gdy większość chipów AI na rynku jest obecnie cyfrowa, technologia jego firmy jest analogowa. Cyfrowe chipy odczytują 1s i 0s, podczas gdy analogowe chipy mogą rozszyfrować informacje przyrostowe, takie jak fale dźwiękowe. „Chodzi o to, aby najpierw przyjrzeć się mózgowi w poszukiwaniu wskazówek, które pomogą nam zbudować nowe podłoże do obliczeń" – powiedział Wilson Reutersowi. „Budując obwody neuronowe, możemy osiągnąć niezwykłą wydajność i niezwykłą skalę jednocześnie. Neuromorficzne podejście firmy może znacznie zmniejszyć koszty tworzenia potężnych modeli AI i miejmy nadzieję, że pewnego dnia pomoże umożliwić prawdziwą sztuczną inteligencję ogólną”.

Rynek AI jest obecnie zdominowany przez chipy graficzne firmy NVIDIA Corp. Inne amerykańskie startupy, które pozyskują fundusze to SambaNova Systems, Groq i Cerebras Systems.

Zobacz również:

  • USA przymierzają się do współpracy z Tajwanem w zakresie układów scalonych
  • Juniper Mist AI – nowa jakość obsługi sieci przewodowych i bezprzewodowych
  • Polska wydaje na innowacje 1,39 proc. PKB

Chip firmy Rain został zaprojektowany poprzez dodanie obwodu zwanego memrystorem na wierzchu wafli krzemowych. Memrystory, pierwotnie zaprojektowane przez HP Labs około dekady temu, służą jako „sztuczne synapsy", które pozwalają na przetwarzanie i pamięć w tym samym miejscu, umożliwiając uruchamianie algorytmów AI znacznie szybciej i bardziej energooszczędnie niż istniejące cyfrowe chipy AI, powiedział Wilson.

Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na rozbudowę zespołu inżynierów, ponieważ Rain przenosi swój prototypowy chip na kolejny etap rozwoju, powiedział Wilson.

Najnowsza runda finansowania została przeprowadzona przez Prosperity 7 Ventures, fundusz venture capital należący do Aramco Ventures.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200