Firma na wynos

Specjaliści z branży wskazują jednak na fakt, iż obecnie do uruchomienia mobilnej poczty w firmie wystarczy w miarę nowoczesny telefon. Nie są do tego potrzebne ani aparaty BlackBerry, ani oprogramowanie BlackBerry Enterprise Server, którego instalacja jest wymagana do wdrożenia usług RIM. Taki sam efekt można uzyskać kosztem nieco wyższych rachunków za transmisje danych i konieczności samodzielnej konfiguracji obsługi poczty w telefonach i np. po stronie serwera Exchange. Nierzadko - zwłaszcza w internetowych doniesieniach - podnoszona jest kwestia bezpieczeństwa komunikacji za pomocą BlackBerry, gdyż przesyłane dane "wędrują" poprzez zagraniczne serwery RIM. Wyniki sprzedaży pokazują jednak, że producent skutecznie broni się przed takimi atakami.

Mobilne bezpieczeństwo

Nowoczesny telefon to już w zasadzie mininotebook. Baza kontaktów, SMS-y, pliki przechowywane w coraz to pojemniejszej pamięci komórek mogą stanowić sporą wartość dla przypadkowego lub nieprzypadkowego znalazcy takiego urządzenia. Kradzież czy pozostawienie telefonu w hotelu lub taksówce jest często równoznaczne z wyciekiem danych z firmy. W takich sytuacjach niezastąpione mogą okazać się rozwiązania do zarządzania flotą terminali - przekonuje Nokia. Fiński producent oferuje rozwiązanie o nazwie Nokia Intellisync Device Management. Narzędzie to umożliwia centralne zarządzanie ustawieniami telefonów, wgrywanie aplikacji, wymuszanie określonych polityk bezpieczeństwa, backup danych z aparatów, zdalne przesyłanie konfiguracji bramek WLAN czy VoIP. Jedną z kluczowych funkcji Intellisync Device Management, mając na uwadze bezpieczeństwo, jest możliwość zdalnego zablokowania czy też natychmiastowego skasowania wszystkich danych w telefonie i na jego karcie pamięci. Wystarczy, że administrator prześle do aparatu odpowiednią komendę.

Zobacz również:

  • Motorola radzi, aby telefon owijać wokół nadgarstka. Czy tak wygląda przyszłość?
  • Samsung Galaxy S23 również otrzyma funkcje AI
  • iPhone 16 ma zapewnić niesamowite zdolności AI. Zaskoczy użytkowników

Tylko część firm zdaje sobie także sprawę z wagi zagrożenia związanego ze zgubieniem czy kradzieżą niezabezpieczonego komputera z korespondencją, firmowymi projektami, dokumentami finansowymi i wreszcie bazą klientów. Choć wszyscy wiedzą, że dane przechowywane na dyskach komputerów są zazwyczaj znacznie więcej warte niż sam sprzęt. Większą świadomość problemów bezpieczeństwa informacji przechowywanych na notebookach pracowników wykazują firmy mające ściśle określoną, spisaną politykę bezpieczeństwa, czy te podlegające określonym regulacjom prawnym. "W obecnych czasach standardem powinno już być szyfrowanie nie tyle pojedynczych plików, co całych dysków twardych" - mówi Paweł Wielkopolski, szef informatyki UniCredit CA IB Polska.

Firma Psiloc spodziewa się wzrostu zainteresowania rynku zupełnie nowymi rozwiązaniami mobilnymi. Obecny na naszej konferencji szef spółki, Marek Filipiak przekonuje, że już teraz istnieją algorytmy, które pozwalają na zdalną ocenę stanów emocjonalnych człowieka poprzez analizę procesu używania telefonu. Takie systemy mogłyby zainteresować - poza lekarzami - także policję.


TOP 200