Firma OpenAI zwalnia twórcę ChatGPT

Pod koniec zeszłego tygodnia internet obiegła bulwersująca informacja. Sam Altman, uważany za twórcę ChatGPT, odchodzi ze stanowiska dyrektora generalnego, a właściwie zostaje do tego kroku zmuszony. Powód - zarząd firmy utracił do niego zaufanie.

Decyzja ta zaskoczyła zarówno pracowników OpenAI, jak i Microsoftu, czyli głównego inwestora OpenAI. Mało tego, wszyscy solidaryzują się z Altmanem. Do tej pory nikt nie wiedział, że między zarządem firmy i Altmanem są konflikty. Wręcz przeciwnie, sukces oprogramowania ChatGPT wydawał się wskazywać na to, że współpraca układa się bardzo dobrze.

W wydanym z tej okazji komunikacie zarząd twierdzi, że Altman utracił on możliwości dalszego zarządzania firmą i musi po prostu odejść. Jednocześnie zarząd dziękuje Altmanowi za wkład w rozwój firmy. Altmana zastąpi na okres przejściowy Mira Murati (pełniąca do tej pory w OpenAI funkcję CTO), a zarząd zacznie szukać nowej osoby. Mira Murati należy do zespołu kierowniczego OpenAI od pięciu lat i zarząd uważa, że ma kwalifikacje do tej roli. W dalszej części wpisu zarząd wspólnie dziękuje Altmanowi za jego wkład w rozwój firmy, ale wyraża przekonanie, że w miarę rozwoju firmy ostatecznie konieczne będzie nowe kierownictwo.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Największe problemy sztucznej inteligencji od OpenAI

W poście ujawniono również, że w ramach reorganizacji ze stanowiska prezesa zarządu ustąpi również Greg Brockman, ale pozostanie w firmie i będzie podlegać bezpośrednio dyrektorowi generalnemu. W odpowiedzi na tę decyzje Altman napisał na witrynie X: „Uwielbiałem i doceniam cały ten czas, gdy pracowałem w OpenAI. To był dla mnie osobiście przełom, a także, mam nadzieję, trochę dla świata. Przede wszystkim miałem okazję pracować z bardzo utalentowanymi ludźmi. O tym, co będzie dalej, będę miał więcej do powiedzenia później”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200