Firewall w czołgu

Secure Computing (firma, która dostarcza armii amerykańskiej rozwiązania chroniące jej systemy komunikacyjne), zmodyfikowała swoją zaporę, tak aby mogła chronić na polu walki czołgi, wozy opancerzone oraz helikoptery przed przechwytywaniem i następnie odczytywaniem pakietów IP.

Technologie wojskowe wykorzystują obecnie satelity (do odbierania obrazów pokazujących pole walki) oraz systemy komunikacyjne oparte na protokole IP. Oba rozwiązania pozwalają skutecznie prowadzić działania bojowe, ale pod warunkiem, że systemy komunikacyjne IP są odpowiednio zabezpieczone przed działaniami wroga. Przekonała się o tym w zeszłym roku armia izraelska, gdy bojownicy Hezbollah przechwytywali w Libanie komunikaty radiowe wymieniane między czołgami i stanowiskiem dowodzenia, chroniąc się przed ich ostrzałem.

Firewall w czołgu
Secure Computing opracował we współpracy z firmą General Dynamics Canada rozwiązanie o nazwie MESHnet Firewall, które zabezpiecza sieci IP obsługujące mobilne pojazdy wojskowe przed działaniami nieprzyjaciela. Zawiera ono zaporę Sidewinder Firewall produkowaną przez Secure Computing (zapora ta chroni obecnie sieci IP używane przez armię amerykańską w Camp Arifjan; Kuwejt), która znajduje się w specjalnej obudowie opracowanej przez General Dynamics. Obudowa waży 7 kilogramów i jest odporna na temperaturę w przedziale od -40C do 55 stopni Celsjusza.

Zobacz również:

  • Rośnie liczba wdrożeń FWaaS
  • 14 rzeczy, które warto wiedzieć o zarządzaniu przechowywaniem danych

Urządzenie MESHnet Firewall (zawierające cztery porty 10/100) jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez dowódców wojskowych. Sprawa stała się szczególnie pilna po tym, gdy sieci IP zaczęły być stosowane nie tylko w centrach dowodzenia, ale opuściły je i wkroczyły szeroką ławą do mobilnych urządzeń wojskowych.

Wielomilionowy kontrakt, który wygrały dwie firmy 30 miesięcy temu, zaowocował w tym miesiącu powstaniem nowego rozwiązania, które jest obecnie intensywnie testowane. Urządzenia będą w pierwszej kolejności instalowane w urządzeniach wojskowych używanych przez jedną z armii państwa będącego sojusznikiem USA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200