Firefox żegna się na dobre z protokołem FTP

Mozilla zacznie w przyszłym tygodniu usuwać z przeglądarki Firefox wsparcie dla protokołu FTP, likwidując najpierw w konfiguracji tego narzędzia opcję decydującą o tym, że jest to domyślne ustawienie. Zapowiada też, że w edycji przeglądarki Firefox oznaczonej numerem 90, nie będzie już w ogóle kodu obsługującego ten protokół.

Firefox

Dlatego w przyszłości operacja przeglądania plików w przeglądarce Firefox wspierana do tej pory przez protokół FTP, będzie scedowana na inną aplikację. Mozilla zapowiadała już rok temu, że zamierza zrezygnować z obsługi protokołu FTP, ale pandemia spowodowała, że przystępuje do tej operacji z dużym opóźnieniem.

Dwa miesiące temu wsparcie dla protokołu FTP zostało wyłączone w przeglądarce Firefox dystrybuowanej w ramach kanału Nightly, a ostatnio zostało również wyłączone w kanale Beta. Jeśli chodzi o produkcyjny kanał dystrybucji, to protokół FTP nie będzie już wspierany przez przeglądarkę Firefox 88, która powinna trafić do rąk użytkowników w przyszłym tygodniu.

Zobacz również:

Gdy przeglądarka Firefox 88 trafi na link FTP, nie wygeneruje błędu, ale zleci domyślnie jego obsługę zewnętrznej aplikacji. Aby jednak dać użytkownikom możliwość wyboru, Mozilla doda do listy protokołów, które mogą być obsługiwane przez rozszerzenia przeglądarki Firefox, również protokół FTP. Oznacza to, że rozszerzenia będą mogły monitować użytkowników i dać im możliwości uruchomienia protokołu FTP. Rozwiązanie takie zostanie wprowadzone również do przeglądarek Firefox uruchamianych na urządzeniach Android.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200