Firefox sterowany głosem

Mozilla opracowała eksperymentalny mechanizm, który pozwala użytkownikowi komputera sterować zainstalowaną na nim przeglądarką za pomocą wypowiadanych na głos, naturalnie brzmiących poleceń.

Mechanizm nosi nazwę Firefox Voice i pozwala użytkownikowi za pomocą głosu przeszukiwać internet, wydając takie polecenia wybranej wyszukiwarce treści. Firefox Voice pozwala także zarządzać kartami w przeglądarce i kontrolować media odtwarzane na stronach internetowych, takich jak YouTube czy inne witryny świadczące usługi streamingowe.

Firefox Voice działa podobnie jak Siri, Google Assistant czy Amazon Alexa, umożliwiając zadawanie pytań za pomocą języka naturalnego. Na przykład można powiedzieć “Search for Samsung Galaxy Fold reviews”, 'Look up the best iPhone 11 deals” czy “Go to Computerworld”.

Zobacz również:

Można też użyć poleceń takich jak 'Play', 'Pause' i 'Mute'. Jeśli jesteśmy na stronie internetowej zawierającej multimedia, możemy poprosić o tłumaczenie, ustawić czas czy otworzyć mapę. Możliwe jest również wyszukiwanie określonych kart za pomocą głosu, otwieranie nowych kart i zamykanie istniejących, a nawet wybieranie, kopiowanie i wklejanie zawartości za pomocą schowka.

Warto wiedzieć, ż wszystkie polecenia głosowe są przesyłane do Google w celu przetworzenia. Jednak Mozilla twierdzi, że Google nie magazynuje takich zapisów. Narzędzie znajduje się obecnie w fazie rozwojowej beta i obsługuje tylko język angielski. Istnieje jednak nadzieja, ż z czasem pojawią się inne jeżyki, być może i polski.

Aby przetestować nową opcję wystarczy zarejestrować się na tej stronie.


TOP 200