Firefox powiększa udział w rynku przeglądarek

Przeglądarka Mozilli osiągnęła w lutym br. ponad 17 proc. udziału w rynku przeglądarek. Jest to czwarty z kolei miesiąc, w którym ta przeglądarka open source osiągnęła wzrost udziału.

Według danych Net Applications, w lutym br. Firefox stanowił 17,3 proc. wszystkich przeglądarek używanych do odwiedzania 40 tys. monitorowanych witryn internetowych. Jest to wzrost o 2,3 punktów procentowych od października 2007 r. Od tego miesiąca udział przeglądarki w rynku przeglądarek stale się zwiększa.

Firefox 3.0, która jest aktualnie w fazie testów beta, także odnotowała znaczny przyrost - z 0,1 proc. w styczniu do 0,18 proc. w lutym.

Przeglądarka Apple, Safari, także jeszcze niedawno odnotowująca ciągły wzrost, w lutym osiągnęła 5,7 proc. udziału, co oznacza lekki spadek w stosunku do stycznia (5,8 proc.), ale nadal przyrost w stosunku do grudnia ub.r.

Firefox powiększa udział w rynku przeglądarek

Zarówno Firefox jak i Safari, a także mniej popularna przeglądarka Opera Software, powoli naruszają pozycję Microsoft Internet Explorer (IE). IE zaliczyła w lutym 74,9 proc. rynku i jest to kolejny miesiąc spadku udziału tej przeglądarki. Rok temu udział IE wynosił 79,4 proc.

Chociaż udział najnowszej wersji przeglądarki IE 7 ciągle rośnie - w lutym wyniósł 44 proc., to jej starsza wersja IE 6 nadal jest popularna - używa jej 30,6 proc. użytkowników odwiedzających witryny monitorowane przez Net Applications.

Microsoft przymierza się już do udostępnienia IE 8, która jest w fazie ograniczonych testów beta. W grudniu ub.r. firma udostępniła pewne szczegóły o nowej przeglądarce. Więcej szczegółów Microsoft ma ujawnić na rozpoczynającej się w tym tygodniu konferencji MIX08 dla projektantów webowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200