Firefox nie będzie dalej wspierać protokołu FTP

Mozilla ogłosiła w tym tygodniu, że zamierza usunąć z przeglądarki Firefox mechanizm wspierający protokół FTP. Najpierw protokół ten nie będzie włączany domyślnie, a następnie zostanie z przeglądarki usunięty definitywnie.

Oznacza to, że w przyszłości użytkownicy tej przeglądarki nie będą mogli pobierać plików za pośrednictwem tego protokołu i przeglądać zawartości folderów zawierających obsługiwane przez niego pliki.

Mozilla argumentuje, że zdecydowała się na taki krok ze względów bezpieczeństwa. Wiadomo bowiem, że protokół FTP nie należy do bezpiecznych narzędzi i hakerzy często wykorzystują go do wykradania z komputerów poufnych danych.

Zobacz również:

  • Polski biznes stawia na chmurę i 5G
  • Popraw komfort przeglądania sieci na służbowych smartfonach
  • Najlepsze przeglądarki sieciowe dla biznesu - jaki program wybrać?

Ponadto część kodu FTP jest przestarzała i nikt go od bardzo dawna nie aktualizował, dlatego może zawierać luki o istnieniu których mała kto wie. Mozilla informuje, że zamierza wyłączyć domyślną obsługę protokołu FTP wraz z udostępnieniem użytkownikom przeglądarki Firefox 77, która powinna trafić do rąk użytkowników w czerwcu tego roku.

Ci użytkownicy, którzy pomimo tego będą chcieli jednak przeglądać i pobierać pliki za pośrednictwem protokołu FTP, będą to mogli robić jeszcze przez jakiś czas pod warunkiem, że włączą go ręcznie przez wprowadzenie odpowiedniej poprawki na stronie about: config. Jednak na początku 2021 roku Mozilla usunie ostatecznie z przeglądarki Firefox cały kod FTP i protokołu tego nie będzie można wtedy włączyć nawet ręcznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200