Firefox na komputerach XP i Vista nie będzie dalej wspierany

Mozilla informuje, że począwszy od przyszłego roku nie będzie już publikować żadnych poprawek zwiększających bezpieczeństwo pracy przeglądarek uruchamianych na komputerach Windows XP oraz Windows Vista.

Zgodnie z zapowiedzią, ostatnie poprawki bezpieczeństwa dla tandemów Firefox/XP i Firefox/Vista mają się pojawić w czerwcu 2018 roku. Tym samym Mozilla zamyka pewien ważny etap swojej działalności, który zapisał się bardzo dobrze w historii przemysłu IT.

Jak wiadomo systemy operacyjne Windows XP i Vista nie są już wspierane od jakiegoś czasu przez Mircosoft. Najpierw Microsoft przestał wspierać system Windows XP (w czerwcu 2014 roku), a następnie system Vista (w kwietniu 2017 roku). Użytkownicy obu tych systemów muszą mieć świadomość tego, że z czasem stają się one coraz mniej bezpieczne.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Opera uruchomiła funkcje AI w swojej przeglądarce sieciowej
  • Interfejs przeglądarki Firefox zyskał nową funkcję

Z chwilą wycofania przez Mozillę wsparcia dla przeglądarek Firefox uruchamianych na takich komputerach, ich użytkownicy znajdą się w jeszcze trudniejszej sytuacji i powinni na poważnie pomyśleć o przejściu na nowszy system operacyjny. Jeśli tego nie zrobią muszą się liczyć z tym, iż ich komputer może się stać łatwym celem dla hakerów.

Nie ma dokładnych danych mówiących o tym, ilu użytkowników komputerów XP i Vista korzysta obecnie z przeglądarki Firefox. Na pewno nie ma ich dużo. Wiadomo natomiast ile jest takich komputerów. Jak podaje firma analityczna Net Applications, 5,7% wszystkich komputerów osobistych na całym świecie pracuje obecnie pod kontrolą oprogramowania Windows XP. Jeśli chodzi o system Vista, to jest wręcz śladowa ilość, bo tylko 0.4%.

Warto jeszcze przypomnieć, że Microsoft przestał wspierać przeglądarkę Internet Explorer uruchamianą na komputerach XP na początku 2014 roku, a sześć miesięcy później zrobił to samo w odniesieniu do przeglądarki IE uruchamianej na komputerach Vista. Z kolej Google wycofał wsparcie dla swojej przeglądarek Chrome uruchamianych na komputerach XP i Vista w kwietniu 2016 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200