Firefox już bez FTP

Najnowsza wersja przeglądarki Firefox, oznaczona numerem 90, nie wspiera już FTP, czyli jednego z najstarszych protokołów komunikacyjnych, który służy do wymieniania plików między komputerami. Szkopuł w tym, że nie jest to najbezpieczniejsza metoda realizowania tego zadania, z której rezygnuje coraz więcej aplikacji, w tym również przeglądarki.

FTP

Wadą tego protokołu jest to, że przesyła on pliki z jednego miejsca w drugie bez ich szyfrowania, czyli w postaci zwykłego tekstu czy ciągu cyfr, umożliwiając hakerom ich kradzież, fałszowanie, a niekiedy nawet modyfikację przesyłanych danych, zagnieżdżając w nich np. malware.

Mozilla tak naprawdę zainicjowała proces wycofywania tego protokołu już w kwietniu tego roku, gdy zaprezentowała przeglądarkę Firefox 88. Obsługiwała ona co prawda jeszcze protokół FTP, ale był już domyślnie wyłączony. Natomiast Google zrezygnowało z obsługi FTP już wcześniej, bo w momencie udostępnienia użytkownikom przeglądarki Chrome 88, zastępują go protokołem HTTPS, który szyfruje dane.

Zobacz również:

  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód
  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7

Mozilla napisała w komunikacie informującym użytkowników o dostępności przeglądarki Firefox 90, „Gdy tylko Firefox automatycznie lub ręcznie zaktualizuje się do wersji 90, każda próba przeprowadzenia ataku na dane z założeniem, że pozwoli na to dziurawy FTP, jest skazana na niepowodzenie, ponieważ przeglądarka ta nie obsługuje już tego protokołu”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200