Firefox: dodatki starszego typu odchodzą definitywnie do lamusa

Mozilla ujawniła, jak zamierza rozwiązać problem dodatków starszego typu - a więc innych niż WebExtensions - obsługiwanych przez przeglądarkę Firefox. I tak Mozilla przestanie wspierać ostatnie wydanie przeglądarki Firefox ESR), które wspierało takie dodatki legacy- czyli Firefox ESR 52 - za dwa tygodnie, dokładnie 4-września.

Na początek słów kilka o przeglądarce Firefox ESR. Mozilla stworzyła ją z myślą o dużych organizacjach (takich jak uniwersytety, instytucje naukowe oraz firmy), które chcą korzystać z przeglądarki pracującej stabilnie i niezawodnie. Wersja ESR charakteryzuje się tym, że nie oferuje najnowszych opcji, ale zawiera najnowsze poprawki stabilności i bezpieczeństwa.

Warto przypomnieć, że Mozilla aktualizuje przeglądarkę Firefox ESR tylko raz w roku, podczas gdy standardowa wersja tego oprogramowania aktualizowana jest dużo częściej, bo co sześć tygodni. Przeglądarka Firefox ESR 52 została udostępniona użytkownikom w marcu 2017 roku, a premiera kolejnej wersji tego oprogramowania (chodzi o przeglądarkę Firefox ESR 60) miała miejsce maju tego roku.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa
  • Firefox zapewni o wiele lepszą prywatność
  • Najlepsze przeglądarki sieciowe dla biznesu - jaki program wybrać?

Ponieważ Firefox ESR 52 jest ostatnią przeglądarką obsługującą dodatki starszego typu, Mozilla zacznie je wkrótce sukcesywnie usuwać ze swojej witryny AMO (addons.mozilla.org). Informuje też, że po 6-tym września witryna AMO nie będzie przyjmować żadnych kolejnych dodatków tego typu. Znikną one definitywnie z tej witryny na początku października tego roku. Ostrzega też - kiedy to się stanie, użytkownicy nie będą już mogli znaleźć na witrynie AMO żadnego dodatku tego typu.

Ponieważ twórcy dodatków starszego typu przeprojektowali je używając interfejsu API WebExtensions, wystąpienia Firefoksa obsługujące takie dodatki - a więc takie, które nie są już obsługiwane - zostały automatycznie zaktualizowane, tak aby mogły obsługiwać nowe dodatki typu WebExtensions.

Dotyczy to też użytkowników przeglądarki Firefox ESR 52. Gdy tylko nowa wersja oprogramowania pojawi się w AMO, przeglądarki Firefox ESR 52 będą automatycznie aktualizowane, tak aby mogły obsługiwać dodatki WebExtensions.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200