Firefox 7 - lżejszy i bezpieczniejszy

Fundacja Mozilla udostępniła właśnie najnowsze wydanie swojej przeglądarki internetowej - Firefox 7.0. Z aplikacji usunięto 11 błędów w zabezpieczeniach, a na dodatek zoptymalizowano zużycie pamięci RAM (Mozilla twierdzi, że zmniejszyło się ono nawet o 50%).

Wersja 7.0 Firefoksa jest trzecim "dużym" wydaniem open-source'owej przeglądarki, które zostało przygotowane w ramach nowego terminarza prac nad programem - Fundacja Mozilla stara się publikować nową wersję Firefoksa co sześć tygodni.

Najważniejszą nowością w nowym wydaniu Firefoksa jest znaczne zredukowanie apetytu na pamięć RAM - Mozilla twierdzi, że nowa wersja zużywa nawet o połowę mniej pamięci operacyjnej niż poprzednie. "Przeglądarka wykorzystuje teraz o 20-30% mniej RAM, choć w niektórych przypadkach redukcja może sięgać nawet 50%. Firefox 7 znacznie lepiej wykorzystuje zasoby komputera, dzięki czemu użytkownicy mogą szybko i wygodnie surfować po Sieci. Poprawa będzie widoczna w każdym aspekcie używania aplikacji - od otwierania nowych zakładek, po renderowanie stron WWW" - tłumaczą przedstawiciele Fundacji. Co istotne, poprawa ma być najbardziej widoczna w windowsowym wydaniu Firefoksa.

Zobacz również:

  • Firefox 100 już dostępny
  • Mozilla kreśli swoją wizję rozwoju internetu

Dodajmy, że gigantyczny apetyt na pamieć operacyjną był od dawna wymieniany jako jedna z podstawowych wad open-source'owej przeglądarki. Powszechna krytyka skłoniła nawet Mozillę do stworzenia specjalnego projektu MemShrink, którego celem było właśnie zoptymalizowanie użycia RAM oraz namierzenie i zlikwidowanie tzw. wycieków pamięci (w skrócie rzecz ujmując: błędów programistycznych, które sprawiają, że przeglądarka wykorzystuje więcej pamięci niż faktycznie potrzebuje).

Spośród innych nowości, które pojawiły się w Firefoksie 7, warto wymienić m.in. nowy system sprzętowej akceleracji HTML5 oraz opcjonalne narzędzie do raportowania danych dot. funkcjonowania aplikacji (Telemetry).

W nowej wersji załatano również 11 luk związanych z bezpieczeństwem - 10 z nich uznano za "krytyczne", zaś jedną za "umiarkowanie poważną". Warto podkreślić, że część z tych luk występuje również w starszych wersjach Firefoksa - ale Mozilla nie dostarczy ich użytkownikom wersji 4, 5 i 6 (dla nich jedynym sposobem zabezpieczenia przeglądarki będzie migracja do wydania 7.0)

Poprawki otrzyma za to wydanie 3.6 - ponieważ zostało one objęte ogłoszonym niedawno programem Extended Support Release, w ramach którego Mozilla zobowiązała się do spowolnienia tempa aktualizowania wydań Firefoksa przeznaczonych dla użytkowników korporacyjnych (dzięki temu firmy będą musiały rzadziej migrować do nowych wydań i będą miały więcej czasu na przetestowanie ich pod kątem zgodności z korporacyjnym aplikacjami).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200