Firefox 10 do domu i dla biznesu

Fundacja Mozilla udostępniła właśnie kolejną wersję Firefox 10 - swojej przeglądarki opartej na licencji open source. To wydanie jest niezwykle ważne dla użytkowników biznesowych, bo jest to pierwszy Firefox, dopasowany do specyfiki środowiska informatycznego dużych korporacji.

Firefox 10 dostępny jest zarówno w standardowej wersji, przeznaczonej dla zwykłych użytkowników, jak i w wydaniu Extended Support Release (ESR), które z założenia aktualizowane ma być znacznie rzadziej (poza poprawkami z zakresu bezpieczeństwa, które dostarczane będą na bieżąco). Dzięki temu firmowi administratorzy nie będą musieli co sześć tygodni (taki jest bowiem terminarz aktualizowania standardowego Firefoksa) testować i wdrażać nowej wersji - firmy, które zdecydują się na zainstalowanie Firefoksa 10 ESR będą miały spokój z aktualizacjami do listopada 2012 r. (Mozilla zamierza odświeżać tę wersję co 42 tygodnie).

"Wersja ESR przeznaczona jest dla korporacji, instytucji administracji publicznej, uczelni i innych organizacji, które centralnie zarządzają aktualizacjami oprogramowania. Tworząc ją ściśle współpracowaliśmy z przedstawicielami takich organizacji - dzięki temu mamy pewność, że Firefox ESR jest optymalnie dopasowany do ich potrzeb" - skomentował Jay Sullivan, wiceprezes Mozilli.

Zobacz również:

  • Firefox 100 już dostępny
  • EPAM Systems w Polsce świętuje rocznicę

W Firefoksie 10 pojawiła się jeszcze jedna bardzo istotna nowość - od teraz po zaktualizowaniu przeglądarki do kolejnej wersji automatycznie będą wyłączane wszystkie niekompatybilne z nią dodatki (a pozostałe będą oznaczane jako "kompatybilne"). To element szerszej strategii - Mozilla zamierza bowiem niedługo wprowadzić do Firefoksa tzw. ciche aktualizacje, które instalowane będą przy minimalnym angażowaniu użytkownika (w większości przypadków mają być one dla niego zupełnie niewidoczne).

W najnowszej wersji wprowadzono również liczne udogodnienia dla programistów - pojawiły się m.in. nowe API (Full Screen API) umożliwiające tworzenie aplikacji działających w trybie pełnoekranowym, obsługa nowych znaczników HTML5 oraz transformacji CSS3 3D.

Firefoksa 10 można zainstalować korzystając z wbudowanego do aplikacji mechanizmu aktualizacyjnego lub pobierając instalator ze strony Mozilli. Przeglądarka dostępna jest dla systemów Windows, Linux oraz Mac OS X.

Więcej informacji o wersji ESR - oraz pliki instalacyjne do pobrania - znaleźć można na stronie Mozilla Firefox ESR.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200