Fińskie zasilacze w natarciu

Już po raz trzeci Warszawa gościła przedstawicieli czołowych firm fińskich w Dniach Biznesu Fińskiego, które odbyły się w Warszawie w dniach 8-10 lutego br. Wśród nich prezentowała swoje wyroby firma Fiskars Power Systems (FPS) - producent systemów zasilania UPS.

Już po raz trzeci Warszawa gościła przedstawicieli czołowych firm fińskich w Dniach Biznesu Fińskiego, które odbyły się w Warszawie w dniach 8-10 lutego br. Wśród nich prezentowała swoje wyroby firma Fiskars Power Systems (FPS) - producent systemów zasilania UPS.

Fiskars Power Systems uchodzi za jeden z czołowych producentów zasilaczy awaryjnych w Europie. Najbardziej znaczący wzrost zanotował w ostatnich latach w Niemczech, Polsce, Szwajcarii i na Węgrzech, ma też silną pozycję w W. Brytanii.

FPS wchodzi w skład korporacji Fiskars, która jest z jedną z najstarszych firm europejskich - liczy przeszło 350 lat. Wchodzące w jej skład przedsiębiorstwa są producentami: noży, nożyczek, narzędzi ogrodniczych, sprzętu przeciwpożarowego oraz wspomnianych systemów zasilania UPS. Siedziba FPS mieści się w Espoo pod Helsinkami, a jej siostrzaną firmą jest DELTEC z siedzibą w USA, działająca w obu Amerykach.

Zasilacze Fiskars mają na celu wyeliminowanie zakłóceń pojawiających się podczas przesyłania energii elektrycznej, spowodowanych np. anomaliami pogodowymi czy awariami sieci. Jest to bardzo ważne, gdyż przerwa, a nawet wahnięcie napięcia trwające kilka milisekund może wystarczyć do zniszczenia systemu i skasowania niezwykle ważnych danych.

FPS jako jeden z pierwszych producentów sprzętu zasilającego uzyskał certyfikat ISO 9001 - gwarancję przestrzegania najwyższych norm jakości podczas projektowania, konstruowania, produkcji i obsługi. Jego produkty są cenione przez najbardziej znane firmy komputerowe na świecie. Zostały one przebadane m.in. przez IBM, Digital, ICL, Hewlett-Packard i Novell. W wielu krajach europejskich firmy te łącznie ze swym sprzętem komputerowym sprzedają również zasilacze Fiskars.

Półtora roku temu została opracowana nowa konstrukcja - rodzina zasilaczy "true on-line" serii 100A, a już w ub.r. na Targach Infosystem '93 odbyła się premiera najnowszych zasilaczy serii 1000 o mocy od 80 do 120 kVA.

Niedawno FPS rozpoczął produkcję zasilaczy "stand-by" w zakresie mocy 0,4-2,2 kVA. Po przetestowaniu we wrześniu ub.r. zostały one wysoko ocenione przez czasopismo amerykańskie "PC Magazine".

PowerServer

Najnowszą konstrukcją firmy FISKARS w dziedzinie zasilaczy awaryjnych jest rodzina zasilaczy oferowanych pod handlową nazwą PowerServer składająca się z 4 serii:

PowerServer 10 (0,4-2,2 kVA)

PowerServer 20 (0,5-2,0 kVA)

PowerServer 30 (2,5-6,0 kVA)

PowerServer 40 (6,5-12,5 kVA)

Zasilacze te dostarczają energię elektryczną z sieci, albo też - jeśli wymaga tego sytuacja - z własnych akumulatorów. Eliminują one zakłócenia zasilania. Złącze RS-232 pozwala na przekazywanie danych o działaniu do komputera.

Aby zapewnić niezawodność pracy w dłuższym okresie, zasilacze PowerServer zostały wyposażone w automatyczny system zarządzania akumulatorami (Automated Battery Management). Okresowo testuje on system akumulatorowy, co zapobiega ich rozładowaniu, a żywotność akumulatorów wydłuża się o nawet o 30%.

Zasilacze PowerServer są sterowane przez mikroprocesory, zarówno w czasie pobierania napięcia z sieci, jak i w czasie przerw w dostawie energii. Wyposażone są w układ wskaźników dostarczający wielu danych o pracy zasilacza i stanie sieci energetycznej. Dostarczane wraz ze sprzętem oprogramowanie pozwala na zarządzanie ich działaniem w systemach sieciowych i pod Unixem.

Business Power Systems

Przedstawicielem FPS w Polsce jest Business Power Systems. Działalność BPS nie ogranicza się do sprzedaży sprzętu. Specjaliści firmy projektują i instalują systemy zasilania awaryjnego. Z większych wdrożeń warto wymienić: Kancelarię Sejmu, PKO BP, NBP, ZUS, PZU S.A., GUS oraz Giełdę Papierów Wartościowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200