Financial Times twierdzi – IBM szuka chętnego na kupienie oddziału produkującego półprzewodniki

Financial Times donosi, że IBM nosi się z zamiarem sprzedania oddziału produkującego półprzewodniki. Gazeta twierdzi, że firma poprosiła już bank inwestycyjny Goldman Sachs, aby ten wyszukał ewentualnych nabywców oddziału IBM Microelectronics‎. Istnieje też alternatywny plan polegający na utworzeniu ze wskazanym przez bank podmiotem spółki jont venture, która przejmie aktywa tego oddziału i zajmie się produkcją półprzewodników.

Oddział produkujący półprzewodniki stosuje najbardziej zaawansowane technologie, jakie są w posiadaniu IBM. Firma wykorzystuje te technologie przy produkcji szeregu podzespołów, które wchodzą w skład superkomputera Watson. To system obliczeniowy potrafiący symulować pracę mózgu ludzkiego, wykorzystujący technologię IT znaną pod nazwą „cognitive computing” (co można przetłumaczyć jako „przetwarzanie poznawcze”). Podzespoły takie są instalowane również w serwerach klasy „high end” produkowanych przez IBM.

Jednym z głównych zadań oddziału IBM Microelectronics jest projektowanie oraz produkcja układów scalonych opartych na architekturze Power. Oddział wytwarza też układy oparte na technologiach zakupionych od innych firm. I tak np. IBM Microelectronics kupił w zeszłym roku szereg licencji od ARM Holdings na wytwarzanie procesorów ARM Cortex, które IBM instaluje w produkowanym przez siebie sprzęcie sieciowym oraz telekomunikacyjnym.

Zobacz również:

  • IBM wprowadził do oferty usługę, która integruje jej systemy mainframe z chmurą
  • Schneider Electric zbył swój rosyjski oddział

Wydaje się, że IBM jest w trakcie opracowywania nowej strategii rynkowej. Świadczyć może o tym fakt, że zaledwie kilka tygodni temu IBM sprzedał za sumę 2,3 miliarda dolarów swój oddział produkujący serwery x86 chińskiej korporacji Lenovo. Jak dotąd IBM nie skomentował w żaden sposób doniesień gazety Financial Times.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200