Finalna wersja Windows Defendera

Gigant z Redmond zaprezentował finalne wydanie narzędzia do wykrywania i usuwania spyware'u. Windows Defender jest dostępny do pobrania bezpłatnie z witryny producenta. W porównaniu z drugą wersją beta narzędzia, udostępnioną w lutym 2006 r. do wydania finalnego wprowadzono ok. 400 poprawek. Oba wydania testowe Windows Defendera zostały ze strony Microsoftu pobrane łącznie 34 miliony razy.

Windows Defender wchodzi także w skład pakietu bezpieczeństwa Windows OneCare, w którym znaleźć także można zaporę sieciową i oprogramowanie antywirusowe. Cena pakietu wynosi 49.99 USD rocznie. Program jest na razie dostępny jedynie w trzech wersjach językowych (angielska, niemiecka i japońska). Plik instalacyjny Windows Defendera (o rozmiarze 4,9 MB) jest co prawda dostępny do pobrania za darmo, zanim to jednak nastąpi, sprawdzana jest legalność posiadanego systemu operacyjnego.

Jak pamiętamy, używanie tego narzędzia w systemie Windows Vista (a także korzystanie z innych funkcjonalności OS-a) będzie bardzo utrudnione - Windows Defender będzie wyszukiwał spyware i identyfikował tego typu programy w oparciu o bazę definicji, opcja usuwania znalezionych "szpiegów" będzie jednak nieaktywna do czasu aktywacji kopii Visty.

Tymczasem przedstawiciele firm specjalizujących się w bezpieczeństwie komputerowym - Symantec i McAfee - twierdzą, że stworzona przez Microsoft technologia blokująca dostęp do 64-bitowego jądra systemu Vista - Patch Guard - utrudni producentom oprogramowania związanego z bezpieczeństwem implementację niektórych funkcji w ich produktach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Vista: zamieszanie z kernelem".

Więcej informacji: Windows Defender