Finalizacja standardu LTE-Advanced w tym tygodniu

Najwięksi producenci telefonów spotykają się w tym tygodniu, by sfinalizować zaawansowany standard telefonii komórkowej LTE-Advanced. Podnosi on prędkość transferu danych do 1 Gb/s. Od końca tego tygodnia zatwierdzony na konferencji standard ma być dostępny dla producentów.

Około 800 osób z firm takich jak HTC, Nokia i Samsung ustali w tym tygodniu ostateczne warunki dla standardu LTE-Advanced na spotkaniu organu standaryzacyjnego 3GPP w Taipei.

Z prędkością 1 Gb/s, technologia będzie idealna dla ludzi pobierających pliki audiowizualne na swoje telefony - powiedział Feng Wen-sheng dyrektor ds. komunikacji bezprzewodowej z laboratorium sponsora imprezy, czyli z fundowanego przez taiwański rząd Instytutu Badań Technologii Przemysłowej.

LTE-Advanced pozwoli również urządzeniom na inną drogę wzajemnej komunikacji, np. będą mogły łączyć się z czujnikami wykrywającymi zmiany temperatury powietrza, które mogą informować o pożarze, a następnie przekazywać wiadomość do służb ratunkowych - mówi Feng. Ten rodzaj transferu danych ma być szczególnie przydatny w przypadku trzęsień ziemi.

Mobilna technologia głosowa jest już dość zaawansowana, więc teraz chodzi o transfer danych. Staraliśmy się wprowadzić LTE-Advanced od jakiegoś czasu i w Taipei oczekujemy zatwierdzenia ostatecznej wersji - dodaje Feng.

Międzynarodowa Związek Telekomunikacyjny, będący agencją ONZ, przyjął standard LTE-Advanced i pochodny WiMax WirelessMAN-Advanced do swojego programu IMT-Advanced. Ma on określić przyszłość mobilnych sieci. Związek ocenia, że oba standardy są znaczącymi usprawnieniami w stosunku do obecnych systemów bezprzewodowych.

Od piątku, producenci będą mogli wykorzystywać zatwierdzony standard LTE-Advanced w nowych smartfonach i urządzeniach sieciowych - powiedział Feng. Uczestnicy konferencji mają również dyskutować o patentach i umowach o współpracy związanych z nową technologią.


TOP 200