Finaliści konkursu Lider Informatyki 2017

16 firm i instytucji znalazło się w finałowej stawce konkursu Lider Informatyki 2017. Po sprawdzających wizytach dziennikarzy Computerworlda u nominowanych jury wskaże zwycięzców w sześciu branżowych kategoriach. Wyniki zostaną ogłoszone w trakcie wieczornej gali 21 września.

To już 21. edycja organizowanego przez naszą redakcję konkursu, który promuje przedsiębiorstwa i instytucje sięgające po innowacyjne rozwiązania informatyczne dla podniesienia efektywności swoich działań. Uczestnicy konkursu rywalizują o tytuł Lidera Informatyki w sześciu kategoriach. Oto lista organizacji, które decyzją konkursowego jury przeszły do finałowej rozgrywki.

Kategoria Bankowość i finanse

 • Alior Bank
 • BEST
 • Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia

Alior Bank do oceny jury zgłosił trzy projekty. W banku we współpracy z Apple i IBM powstały aplikacje na system iOS: Account Open i Trusted Advice. Dzięki nim bankierzy private banking i oddziałów premium mogą za pomocą iPadów przeprowadzać zaawansowane operacje finansowe wspólnie z klientami w dowolnym miejscu. Aplikacja mobilna i serwis internetowy T-Mobile Usługi Bankowe to rozwiązanie typu omnichannel zapewniające wygodne korzystanie z bankowości elektronicznej na smartfonie, tablecie i komputerze. Z kolei HAIZ, jak go określa bank - komunikator finansowy dla millenialsów, ma pomóc w zarządzaniu finansami najmłodszej grupie klientów.

Zobacz również:

 • Chmury także mają szczyty. „Best in cloud 2022”

BEST, firma zajmująca się windykacją należności, zgłosiła w konkursie swoje autorskie oprogramowanie o nazwie Sigma, zaawansowany CRM do obsługi wierzytelności. Wdrożenie pozwoliło przyspieszyć wiele firmowych procesów (np. skonfigurowanie nowego produktu finansowego, które zajmowało dotąd co najmniej miesiąc, można teraz przeprowadzić w ciągu jednego dnia) i wprowadzić nowe usługi.

ERGO Hestia została doceniona za iHestię, wielofunkcyjne narzędzie do obsługi polis ubezpieczeniowych, dzięki któremu agent i klient mogą wykonać czynności do tej pory dostępne jedynie dla pracowników centrali ubezpieczyciela. ERGO Hestia zgłosiła również ubezpieczenia komunikacyjne YU!. To pierwsza na polskim rynku ubezpieczeniowym polisa, w której ryzyko ubezpieczeniowe jest kalkulowane na podstawie stylu jazdy kierowcy. Potrzebne informacje telematyczne zbierane są przez popularną aplikację dla kierowców Yanosik.

Kategoria Handel i usługi

 • Energa Obrót
 • Poczta Polska
 • Rossmann SDP

Energa Obrót przedstawiła wdrożenie platformy internetowej do zamawiania dostaw energii po cenach indeksowanych kursami na Towarowej Giełdzie Energii. Wykorzystanie platformy doprowadziło do odciążenia doradców i skrócenia czasu przepływu informacji o zakupach energii, a także pozwoliło ograniczyć ryzyko utraty danych i błędów w kalkulacjach.

Poczta Polska w ramach projektu Mobilny Listonosz wyposażyła do tej pory swoje placówki i doręczycieli w ponad 20 tys. tabletów i tzw. signature padów. Dzięki nim Poczta mogła zaoferować usługę dostarczenia przesyłki poleconej z elektronicznym potwierdzeniem odbioru. Elektroniczna „zwrotka” pozwoliła Poczcie odzyskać kontrakt na obsługę korespondencji sądowej. Poczta zbudowała także wewnętrzną sieć łączności Voice over IP, co obniżyło koszty komunikacji w firmie o 75%.

Sieć drogeryjna Rossmann zgłosiła niezwykle rozbudowaną platformę e-commerce, która obsługuje sprzedaż online i w sklepach stacjonarnych. W efekcie klient w ciągu maksymalnie 3 godzin od złożenia zamówienia może odebrać z jednego z 1150 sklepów potrzebne produkty.

Kategoria Przemysł

 • Laboratorium Kosmetyczne dr Irena Eris
 • Grupa Nowy Styl
 • Profim

Laboratorium Kosmetyczne dr Irena Eris zostało docenione za zdrożenie systemu klasy MES, komputerowego zarządzania produkcją, co pozwoliło skrócić czas przestojów o 5%, a przezbrojeń aż o 20 %. Dodatkowy system IT wspiera ważenie surowców potrzebnych do produkcji, będącego odpowiedzią na rosnącą zmienność receptur i rosnący wolumen wytwarzanych kosmetyków. Dzięki temu firma wyeliminowała pomyłki ilościowe bądź jakościowe, a czas potrzebny na naważanie skróciła o 10%. Dr Irena Eris przeszła także z budżetowania w oparciu o arkusze kalkulacyjne na dedykowane programy, zwiększając tempo prac księgowych o ok. 20%.

Firma meblarska Grupa Nowy Styl zlikwidowała nierentowny magazyn we Francji, jednocześnie przyspieszając spedycję na ten rynek dzięki zintegrowaniu całości operacji poprzez system firmy IFS w centralnym magazynie w Polsce. Takie rozwiązanie ograniczyło koszty i może zostać zastosowane także na innych rynkach zagranicznych. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania IFS udało się także silniej zintegrować czeską spółkę z całą grupą. Nowy Styl zbudował także nowoczesny system wsparcia sprzedaży, łącząc kontekstowo w obrębie jednolitej platformy wszystkie usługi wewnętrzne, dostęp do bazy wiedzy, kanały komunikacji. Pracownicy uzyskali uporządkowaną wiedzę o produktach, co przekłada się na efektywność sprzedaży.

Profim, konkurent Nowego stylu wyspecjalizowany w produkcji krzeseł biurowych, udoskonalił procesy z zakresu Business Intelligence wykorzystując system Qlik Sense, który zintegrował z używanymi już wcześniej aplikacjami: ERP firmy IFS, Asprova APS, WMS i Opera MES. Wdrożone rozwiązanie pozwala szybciej reagować na zdarzenia w obszarze produkcji, redukować wąskie gardła i przyspieszać realizację zleceń. Wcześniej przedsiębiorstwo uporządkowało procesy w obrębie produkcji poprzez zastosowanie wspomnianych systemów Asprova AMS i Opera MES, integrując je z ERP.

Kategoria Administracja

 • Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia
 • Ministerstwo Finansów
 • Urząd Miejski w Piastowie

CSIOZ konsekwentnie próbuje uzdrowić mocno niedomagającą informatyzację polskiej służby zdrowia. Po półtorarocznych pracach udostępnił informatyczny system obsługi list refundacyjnych, co zdecydowanie uprościło obsługę listy leków refundowanych. Łatwiejsze jest nie tylko składanie wniosków – elektroniczny system wyeliminował konieczność przesyłania dokumentów papierowych, często o objętościach kilkuset lub nawet kilku tysięcy stron – ale także obsługa archiwum, wprowadzanie korekt, poprawianie ewentualnych błędów. W znacznie krótszym czasie, bo w ciągu pięciu miesięcy, CSIOZ opracował Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia. IOWISZ pozwala lepiej oceniać zasadność inwestycji w służbę zdrowia, eliminując nadpodaż usług medycznych, co w efekcie podnosi efektywność wydatków publicznych.

Ministerstwo Finansów sięgnęło po nowe rozwiązania informatyczne, aby poprawić ściągalność podatków. W związku z wprowadzeniem jednolitego pliku kontrolnego Ministerstwo stworzyło mechanizm przyjmowania od podatników plików XML gwarantujący wysoką dostępność dzięki wykorzystaniu chmury publicznej. Dopiero stąd dane w postaci zaszyfrowanej są przekazywane do centrum przetwarzania MF. Wysoką skalowalność i dostępność danych zapewnia środowisko do przetwarzania Big Data oparte na Apache Hadoop. W tym roku Ministerstwo Finansów oddało także do dyspozycji podatników narzędzie ułatwiające złożenie rocznego zeznania PIT – formularz wstępnie wypełniony przez urząd. Do uruchomienia tej usługi MF zbudowało mechanizm do składania wniosków o udostępnienie wypełnionego zeznania. Wniosek można było potwierdzić profilem zaufanym, podpisem elektronicznym lub poprzez swoimi danymi autoryzującymi w bankowości internetowej.

Urząd Miejski w Piastowie przedstawił nowoczesny system rejestracji pacjentów przychodni Piastun, obsługującej ponad 90% mieszkańców miasta. Pozwala on nie tylko szybko i sprawnie umówić wizytę lekarską z dowolnego urządzenia, ale nawet dzięki zastosowaniu beaconów może poprowadzić pacjenta pod drzwi gabinetu. Piastów uruchomił także system przyjmowania zgłoszeń interwencyjnych połączony z aplikacją CRM urzędu oraz internetowy menedżer punktów informacyjnych – rodzaj systemu typu GIS.

Kategoria Użyteczność publiczna

 • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu
 • Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ciechanowie

W tej kategorii jury dopuściło do finału tylko dwa zgłoszenia.

Wrocławskie MPWiK stworzyło system SmartFlow do monitorowania sieci wodociągowej i wykrywania awarii, która na bieżąco analizuje dane z czujników rozmieszczonych w całej sieci. To przykład pomysłowego wykorzystania internetu rzeczy oraz chmury w mieście. SmartFlow składa się z czujników bezprzewodowo przesyłających dane, bazy danych osadzonej w chmurze Azure oraz również działającego w chmurze silnika obliczeniowego. Wykrycie ukrytego wycieku lub awarii w sieci wodociągowej może nastąpić nawet po 180 dniach. Wrocław skrócił ten czas do trzech dni, oszczędzając w ciągu roku pół miliarda litrów wody.

PEC Ciechanów przedstawił system zdalnego odczytu danych z inteligentnych liczników połączony z platformą do sterowania węzłami cieplnymi. Odczyt pomiarów i fakturowanie klientów skrócono w efekcie z prawie tygodnia do jednego dnia. Z kolei nowy system sterowania siecią ciepłowniczą pozwolił wyliczyć optymalne nastawy parametrów źródeł z zachowaniem wartości granicznych w zakresie utrzymania jakości dostaw. W drugim etapie wyeliminowano punkty krytyczne zwiększając bezpieczeństwo sieci.

Kategoria Ochrona zdrowia

 • Medicover
 • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku

Także w tej kategorii jury wskazało tylko dwóch finalistów.

Medicover udostępnił aplikacje mobilna dla pacjentów, która pozwala umówić wizytę, sprawdzić wyniki badań, skontaktować się z lekarzem, zamówić receptę czy przejrzeć wystawione skierowania. Z kolei platforma telemedyczna pozwala pacjentom uzyskać poradę lekarską w prostych sprawach bez konieczności odwiedzania placówki. System obsługuje różne kanały dostępu: czat, wideo, telefon. W ubiegłym roku udzielono w ten sposób 150 tys. porad.

SP ZOZ w Brzesku ucyfrowił radiologie i wprowadził elektroniczny obieg dokumentów. Projekt obejmował również budowę serwerowni na potrzeby dokumentacji elektronicznej oraz sieci Wi-Fi dla personelu i pacjentów.

Jury konkursu Lider Informatyki 2017

Szymon Augustyniak, redaktor naczelny magazynów CEO i CIO

Tomasz Bitner, redaktor naczelny Computerworld

Dariusz Kułakowski, wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Stanisław Leszczyński, dyrektor sprzedaży Dell EMC

Leszek Maśniak, Chief Data Officer Ministerstwa Cyfryzacji

Marcin Maruta, wspólnik kancelarii prawnej Maruta Wachta

Andrzej Sobczak, profesor Szkoły Głównej Handlowej

Marek Zamłyński, prezes IDC Polska

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200