Fikcja bliżej rzeczywistości

Przenośny telefon z 11" wyświetlaczem to tylko jedna z nowych koncepcji inżynierów IBM.

Przenośny telefon z 11" wyświetlaczem to tylko jedna z nowych koncepcji inżynierów IBM.

Prototypy i koncepcje nowatorskich urządzeń komputerowych, zaprezentowane przez IBM na konferencji Transformation of the PC, przypominają rekwizyty z filmów science fiction. Firma liczy, że dzisiejsze projekty całkiem niedługo pojawią się na rynku.

Kameleon do wszystkiego

Chameleon to pomysł na hybrydowy, uniwersalny komputer o funkcjach notebooka, desktopa, odbiornika TV i digitizera. Komputer jest wyposażony w dotykowy wyświetlacz LCD, który ma konstrukcję umożliwiającą odchylenie panelu do pozycji, takiej jak w typowym notebooku, przesunięcie go do przodu, tak, że zakrywa klawiaturę i upodabnia komputer do małego telewizora, lub umieszczenie płasko na stole w pozycji poziomej i rysowanie, pisanie lub sterowanie funkcjami za pomocą palca lub pióra. Klawiatura komunikuje się z komputerem przy użyciu interfejsu bezprzewodowego - można ją odłączyć od obudowy i wykorzystać podobnie jak zdalnego pilota. Szczególny nacisk projektanci IBM położyli na stabilność i sztywność konstrukcji, tak by korzystanie z ekranu dotykowego było łatwe i wygodne. Koncepcja tego urządzenia opiera się na połączeniu funkcjonalności i do pewnego stopnia wyglądu zewnętrznego, trzech dobrze znanych produktów - notebooka, telewizora i papierowego notatnika.

Trudno przewidzieć, czy Chameleon ujrzy światło dzienne. Tego typu komputer byłby przeznaczony na masowy rynek odbiorców indywidualnych i dlatego niezwykle ważnym elementem jest jego cena. Powinien być tańszy od standardowego notebooka, choć niewątpliwie będzie droższy od taniego modelu PC, przede wszystkim ze względu na zastosowanie wyświetlacza LCD.

Powrót koncepcji Butterfly

Koncepcja klawiatury Butterfly o zmiennych wymiarach przed kilkoma laty zyskała duży rozgłos, ale nie odniosła sukcesu na rynku i IBM dość szybko wycofał wyposażone w nią notebooki z oferty rynkowej. Niepowodzenie to było związane przede wszystkim ze wzrostem wymiarów wyświetlaczy LCD stosowanych w standardowych modelach notebooków, co spowodowało, że wzrosła również powierzchnia komputerów. Zrobiło się po prostu więcej miejsca na klawiaturę. Teraz odżywa idea Butterfly wraz z rosnącą popularnością małych komputerów przenośnych, takich jak urządzenia naręczne z Windows CE.

IBM prezentuje koncepcję komputera Monarch. Ma to być mininotebook lub komputer naręczny (pracujący pod kontrolą Windows CE) wyposażony w 10" wyświetlacz i klawiaturę, której kształt można łatwo zmienić, upodabniając go do typowej klawiatury pełnowymiarowego notebooka. Przedstawiciele IBM są jednak ostrożni i podkreślają, że Monarch jest obecnie tylko projektem koncepcyjnym i na razie nie ma działającego prototypu tego komputera.

Mały telefon z dużym ekranem

Doskonałym przykładem konwergencji technologii telekomunikacyjnych i komputerowych jest CyberPhone - internetowy telefon komórkowy, który umożliwia nawigację w Internecie przy wykorzystaniu obrazów o pełnej rozdzielczości. Jest to ciekawa konstrukcja, odmienna niż telefonów z typowymi wyświetlaczami LCD, oferowanych przez innych producentów, które mają małe wymiary i nie pozwalają na wyświetlenie pełnej strony WWW.

CyberPhone jest wielkości standardowego telefonu komórkowego, który został wyposażony w miniaturowy wyświetlacz wysokiej rozdzielczości oraz specjalnie profilowane lusterko, pełniące rolę optycznego układu powiększającego. Efektywne wymiary obrazu widzianego przez użytkownika odpowiadają wymiarom obrazu oglądanego na 11" monitorze. Możliwe jest więc względnie komfortowe przeglądanie pełnych stron WWW.

Problem sterowania wskaźnikiem w tak miniaturowym systemie ma być rozwiązany przez umieszczony z boku telefonu drążek wskazujący kontrolowany kciukiem oraz zastosowanie interfejsu głosowego wykorzystującego system rozpoznawania mowy.

Zegarek PDA

Trudno wyobrazić sobie zegarek naręczny o standardowych wymiarach, który ma funkcje komputera typu PIM (Personal Information Manager). IBM opracowuje jednak taki projekt. Być może już niedługo pojawi się prototyp zegarka WatchPad, który pozwoli na wyświetlanie kalendarza spotkań, notatek osobistych, książki adresowej i telefonicznej po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.

Największym problemem przy konstrukcji takiego urządzenia jest konieczność opracowania miniaturowego wyświetlacza wysokiej rozdzielczości. Obecnie nie ma jeszcze na rynku modeli wyświetlaczy o odpowiednich parametrach. IBM przewiduje, że pojawią się wkrótce organiczne wyświetlacze LED na podłożu krzemowym.

Wyświetlacz jest najważniejszym elementem WatchPad z punktu widzenia praktycznej funkcjonalności. Łatwy odczyt informacji jest cechą najważniejszą w przypadku masowych zastosowań. Jak twierdzą inżynierowie z IBM, zegarek ma zapewnić standardowe wyświetlanie 10 linii tekstu, zawierających po 18 znaków wielkości 6 pkt. Przy tego typu wymiarach zdecydowana większość użytkowników będzie mogła łatwo odczytać informacje. Możliwe też będzie wykorzystanie trybu wyświetlania znaków 4-punktowych i zwiększenie w ten sposób liczby informacji wyświetlanych jednocześnie.

Komputer jak walkman

Komputer IBM VisionPad to w porównaniu do stacjonarnego PC lub notebooka koncepcja przypominająca odtwarzacz walkman w odniesieniu do domowej lub przenośnej wieży hi-fi. VisionPad ma wielkość walkmana i można go np. umieścić w kieszeni lub umocować do paska. Obraz z komputera jest widoczny na miniaturowym wyświetlaczu umieszczonym na wysięgniku w odległości kilku centymetrów od oka. Do sterowania funkcjami systemu i aplikacji może być wykorzystywany - podłączony za pomocą kabla - moduł specjalnie zaprojektowanego urządzenia wskazującego (ma ono mysz albo stolik dotykowy) lub interfejs głosowy. Prototyp tego komputera IBM po raz pierwszy zaprezentował już pod koniec ub.r. Należy podkreślić, iż VisionPad ma wydajność, którą można porównywać do wydajności standardowych notebooków. Jest wyposażony w Pentium 233 MHz oraz miniaturowy dysk Micro-Drive o pojemności 340 MB.


TOP 200