Fibre Channel over SONET

Ochrona zbiorów informatycznych przed zjawiskami, takimi jak trzęsienie ziemi, powódź czy pożar, powoduje konieczność rozproszenia danych, a co za tym idzie pojawia się problem sprzęgania oddalonych od siebie "wysepek" SAN. Technologia Fibre Channel over SONET może rozwikłać ten problem.

Do niedawna sieci SAN (Storage Area Networks) były utożsamiane ze środowiskiem lokalnym. Ochrona zbiorów informatycznych przed zjawiskami, takimi jak trzęsienie ziemi, powódź czy pożar, powoduje jednak konieczność rozproszenia danych, a co za tym idzie pojawia się problem sprzęgania oddalonych od siebie "wysepek" SAN. Technologia Fibre Channel over SONET może rozwikłać ten problem, zwłaszcza że wprowadza tylko niewielkie opóźnienia.

Warto przeanalizować następującą sytuację. Główne centrum danych ma punkt lustrzany z dyskami operującymi z szybkością 15 tys. obrotów na minutę, natomiast czas dostępu wynosi 2 ms. Czas odpowiedzi z dysku w punkcie centralnym wyniesie więc 2 ms, ale z punktu lustrzanego będzie dłuższy. Czas opóźnienia w obydwie strony zależy od dwóch czynników: długości światłowodu i opóźnień wywoływanych przez urządzenia sprzęgające w sieci SAN ze światłowodem, opartej na Fibre Channel.

Zobacz również:

  • Zarządzanie rozproszonymi sieciami WAN będzie łatwiejsze
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Opóźnienie sygnału optycznego w kablu światłowodowym wynosi 5 ms/km. Gdyby centrum lustrzane było oddalone o 200 km, wtedy sam kabel światłowodowy opóźni odpowiedź z dysku zdalnego o 2 ms. Średnie opóźnienie wzrośnie do 4 ms. Ale światłowód nie jest jedynym źródłem opóźnienia - wprowadza go jeszcze brama Fibre Channel oraz sam proces kapsułkowania, czyli przystosowania danych do transportu w IP, ATM czy SONET lub DWDM. Skąd więc SONET w tytule?

Fibre Channel over IP to metoda skalowalna i wygodna, podczas gdy Fibre Channel over ATM umożliwia transmitowanie na dalekie dystanse. Niestety, każda z nich wprowadza spore opóźnienia, liczone w dziesiątkach milisekund. SONET i DWDM zapewniają zarówno niskie opóźnienia, jak i szerokie pasmo. Problem z DWDM ma jednak dwoiste podłoże: składają się na nie wysoka cena sprzętu i konieczność stosowania drogiego, dedykowanego kabla światłowodowego, zdolnego przesyłać informacje na dalekie dystanse. W takiej sytuacji Fibre Channel jawi się jako bardzo dobry system do transportu danych z szybkością 2,488 Gb/s przynajmniej z dwu powodów. Po pierwsze dlatego, że Fibre Channel over SONET nie używa ruterów, które gubią pakiety w czasie przeciążenia, a po drugie - Fibre Channel może być łatwo rozpościerany na setki, a nawet tysiące kilometrów bez instalowania ciemnego światłowodu (dark fiber).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200