Ferroelektryczne ekrany

Canon opracował FLCD - ferroelektryczne ekrany wysokiej rozdzielczości oparte na ciekłych kryształach (Ferroelectric Liquid Crystal Display).

Canon opracował FLCD - ferroelektryczne ekrany wysokiej rozdzielczości oparte na ciekłych kryształach (Ferroelectric Liquid Crystal Display).

W grudniu mniej doskonała wersja ekranu 15-calowego o niższej rozdzielczości trafi do sprzedaży w Japonii. Za rok mają być równolegle wprowadzone dwie inne wersje: ekran kolorowy o niższej rozdzielczości i monochromatyczny o wyższej rozdzielczości. Canon ma nadzieję, że FLCD zastąpi ekrany z aktywną matrycą TFT (Thin Film Transistor) używane w notebookach PC. Wielu specjalistów uważa, że TFT nie jest praktycznym rozwiązaniem ze względu na wysoki koszt produkcji. Struktura elektrod w ekranie FLCD jest dużo prostsza niż w TFT, a więc jego produkcja jest tańsza i łatwiejsza. Sceptycy jednak nie umilkli. Ich zdaniem produkcja ekranów FLCD nadal wiąże się z trudnościami, które obniżają niezawodność produktu. Płytki szklane, między którymi znajduje się ciekły kryształ, muszą być oddalone od siebie o 2 mikrony. Canon natomiast wg tych opinii, nie posiada technologii, która może zapewnić masową produkcję komórek szklanych o wymaganych parametrach. Canon twierdzi jednak, że opracował technologię produkcji pozwalającą wytwarzać komórki mające wewnętrzną szerokość 1,5 mikrona z dokładnością +/- 0,05 mikrona. To oznaczałoby, że może podjąć masową produkcję. Pierwszy ekran FLCD będzie miał rozdzielczość 960 na 1312 pikseli, czas rekacji 120 mikrosekund na linię i zakres kontrastu 40:1. Maksymalny kąt oglądania w linii poziomej wynosi 50 stopni od linii prostopadłej do ekranu.


TOP 200