Fenomen software robotów – dziś i jutro

Technologia Robotic Process Automation zyskała w ostatnich latach status przełomowej, jest bowiem jednym z najszybciej rozwiajających się rozwiązań wzbogacającym dostarczanie procesów biznesowych.

Fenomen software robotów – dziś i jutro

Według najnowszego raportu The Forrester Wave™: Robotic Process Automation, w którym poddano analizie 25 kryteriów 15 najważniejszych dostawców platform RPA, mamy obecnie 4 liderów, jakimi są UiPath, Automation Anywhere, Blue Prism, EdgeVerve. Choć te organizacje zostały założone na początku lat 2000ych, pierwsze produkty zorientowane na RPA zaczęły pojawiać się na początku lat 2010., natomiast mocną ekspansję rynku RPA obserwujemy nieprzerwanie od roku 2015. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) tego sektora jest prognozowany na 29% w latach 2017-2023 (Reuters, 2018), a Forrester (2018) prognozuje, iż w 2021 roku, liczba software botów automatyzujących różnego rodzaju zadania przekroczy 4 miliony. Wg. Bloomberga, UiPath będący jednym z najważniejszych graczy na rynku software robotów, wycenianym na około 20 miliardów dolarów, zamierza w najbliższym czasie wejść na giełdę i szykuje pierwszą ofertę publiczną.

RPA to rodzaj programu komputerowego, stworzonego aby automatycznie wykonywać różnorodne procesy biznesowe, które dotychczas były wykonywane przez pracowników. Powszechnie nazywane software robotami lub botami, te rozwiązania są projektowane, programowane, a następnie wdrażane, aby uwolnić ludzi od wykonywania czynności, które są nudne, żmudne, powtarzalne i nie wnoszące żadnej wartości. W związku z tym, umożliwia pracownikom skupienie się na zadaniach, które wymagają ich kreatywności, krytyczności, empatii, lub negocjacji. RPA może być postrzegane jako kolejny krok w ewolucji koncepcji business process management, który na stałe wpisze się w zintegrowane business process management systems. Integrowanie systemów poprzez tradycyjne application programming interfaces wymagało zawsze zaangażowania zaawansowanych umiejętności programistycznych potrzebnych do tzw. process miningu oraz hard codingu. RPA natomiast jest postrzegana jako technologia stosunkowo tańsza oraz szybsza do wdrożenia, bowiem najczęściej zwroty z inwestycji liczone są w miesiącach. Co ważne, zbudowanie w organizacji kompetencji i zespołu tworzącego oraz zarządzającego software robotami, jest również stosunkowo tańsze i szybsze, bowiem większość dostawców platform RPA twierdzi, iż rozpoczęcie nauki i pracy jako RPA developer nie wymaga wcześniejszej wiedzy i doświadczenia jako programista.

Zobacz również:

  • Czy RPA dzisiaj to tylko automatyzacja?
  • Google uruchamia inferfejs Pricing API, aby pomóc przedsiębiorstwom zoptymalizować koszty chmury

Przyszłość produktów RPA należy zdecydowanie do ich wzbogacania innymi dobrze znanymi technologiami tj. machine learning, optical character recognition, natural languague processing, platformy kognitywne, rozpoznawanie głosu, tak aby boty były w stanie widzieć i czytać pisany tekst oraz inne rodzaje danych wizualnych, pracować z nieustrukturyzowanymi danymi, wyszukiwać anomalie, porządkować dane, grupować je w klastery, prognozować trendy i wspomagać podejmowanie decyzji. Wszystko to będzie wymuszało na kadrze zarządczej szczególną ostrożność i dbałość w zarządzaniu zmianą, bowiem stopniowe przejście na model hybrydowej siły roboczej, która powinna pozwalać organizacji dostarczać usługi poprzez zasoby ludzie oraz cyfrowe, będzie możliwa tylko wtedy, gdy osiągnięty zostanie zrównoważony konsensus biznesu, działu IT oraz wszystkich pracowników tworzących kulturę organizacyjną.

Damian Kedziora, Doktor Inżynierii Przemysłowej i Zarządzania Uniwersytetu Technologicznego w Lappeenrancie, w Finlandii. Przez ostatnich ponad 7 lat zaangażowany zawodowo w cyfrowe transformacje sektora BPO/SSC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200