Femtocell, czyli femtokomórki

Tańsze połączenia komórkowe lepszej jakości wewnątrz budynku? Takie możliwości oferuje femtocell, czyli femtokomórki. W najbliższych latach te urządzenia mogą zrewolucjonizować telefonię komórkową.

Jak informuje Gazeta Prawna, femtokomórki, czyli domowe stacje nadawczo-odbiorcze, to urządzenia pozwalające na pełną komunikację za pomocą telefonów komórkowych o zasięgu ograniczonym do budynku lub pojedynczego pomieszczenia. Zamiast kosztownej radiolinii, femtokomórki wykorzystują do połączenia z resztą sieci operatora szerokopasmowe łącza internetowe.

Wykorzystanie szerokopasmowych łączy internetowych do obsługi połączeń pozwala na poprawę jakości połączeń oraz znaczne obniżenie jej kosztów - czytamy w GP. Femtokomórki testowane są już w sieciach operatorów komórkowych takich jak Telefonica O2, Vodafone i Orange.

Więcej o tej technologii pisaliśmy w artykule "Telekomunikacja w skali femto": Femtocell to małe urządzenia, które mogą przyczynić się do zatarcia różnic między telefonią stacjonarną, internetową, komórkową i technologią dostępu do Internetu z urządzeń mobilnych.


TOP 200