Femto Forum: domowe femtokomórki

Niedawno {{a:HTTP://www.networld.pl/news/108692/Femtokomorki.vs.Wi.Fi.html}}pisaliśmy szerzej o koncepcji femtokomórek, ich zaletach oraz wadach{{/a}}. To obiecujące rozwiązanie systematycznie znajduje uznanie wśród kolejnych producentów sprzętu. Siedmiu z nich powołało "Femto Forum", którego zadaniem będzie promowanie, rozwijanie i popularyzowanie idei małych stacji bazowych, używanych przede wszystkim w domach. Nowa inicjatywa, mimo faktu, iż nie została jeszcze poparta przez żadnego operatora, ma szansę dość szybko się rozrosnąć.

Femtokomórkami (mniejsze od pikokomórek używanych czasami w terminologii 3G/UMTS) nazywane są mini stacje bazowe, które w domyśle mają zastąpić punkty dostępowe Wi-Fi wewnątrz budynków. Urządzenie podłączane jest do szerokopasmowego łącza firmowego (bądź użytkownika) i umożliwia bezprzewodowy dostęp do sieci realizowany na częstotliwościach GSM (a więc takich samych, jak te używane w najbardziej rozpowszechnionej na świecie technologii sieci komórkowych).

Femto Forum: domowe femtokomórki

Domowa femtokomórka 3G Oyster - ip.access

Aby rozpropagować ideę femtokomórek siedmiu producentów bezprzewodowych rozwiązań sieciowych (Airvana, ip.access, Picochip, Radioframe, Tatara, Netgear oraz Ubiquisys) powołało do życia "Femto Forum". Oprócz standardowych celów podobnych inicjatyw (w tym przypadku jest to promowanie i rozwijanie projektów związanych z femtokomórkami) efektem działania stowarzyszenia ma być premiera uniwersalnego urządzenia sieciowego Netgear, będącego: femtokomórką, modemem DSL, punktem dostępowym Wi-Fi i sprzętowym wsparciem dla technologii VoIP (Voice over IP). Netgear wykorzysta w swym produkcie femtokomórkę ZoneGate firmy Ubiquisys (dostępna od października ubiegłego roku). Opisywany "kombajn sieciowy" ma pojawić się pod koniec tego roku (dla zastosowań domowych). Jego bardziej rozbudowana wersja (dla operatorów) będzie miała premierę rok później.

Femto Forum: domowe femtokomórki

ZoneGate - Ubiquisys

Jak podkreśla prof. Simon Saunders, przewodniczący "Femto Forum", dość skromna liczba członków inicjatywy jest jedynie etapem przejściowym. Już teraz są bowiem prowadzone rozmowy z ok. sześćdziesięcioma podmiotami, wśród których znajdują się krajowi oraz regionalni operatorzy telekomunikacyjni i liczni dostawcy urządzeń bezprzewodowych.

Mimo niewystarczającego (zdaniem członków "Femto Forum") zainteresowania femtokomórkami ze strony operatorów ich zaangażowanie w nową technologię będzie wzrastać. Już teraz wielu operatorów boryka się z problemami pojemnościowymi swoich sieci tudzież zapełniania przydzielanego im pasma (brak kanałów, przeciążenia sieci). Według Stuarta Carlawa z ABI Research w 2011 r. na świecie będą działały 32 miliony femtokomórek, z których skorzystają 102 miliony użytkowników. Być może ośmielenie operatorów, wahających się przed stosowaniem femtokomórek w domach, będzie następować dzięki dużym dostawcom, niejednokrotnie specjalizującym się w dostarczaniu najbardziej zaawansowanych urządzeń. Jedną z firm, która ostatnio zaprezentowała swoje kompleksowe (end-to-end) rozwiązanie 3G Femto Home Access jest Nokia Siemens Networks. Składa się ono z Femto Gateway (bramy podłączanej do sieci operatora, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian) oraz Femto Customer Premises Equipment (CPE) - urządzenia końcowego instalowanego w domu użytkownika. Testy nowej propozycji NSN rozpoczną się na początku przyszłego roku, a ich komercyjna premiera ma mieć miejsce w trzecim kwartale 2008 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200