Federalne wideokonferencje

W procesie sądowym Unabombera wykorzystano techniki wideokonferencyjne.

W procesie sądowym Unabombera wykorzystano techniki wideokonferencyjne.

Rozprawa sądowa Teda Kaczynskiego podejrzanego o wysyłanie przesyłek z ładunkami wybuchowymi, nazwanego przez prasę Unabomberem, stała się niespotykaną wcześniej demonstracją wykorzystania przez władze federalne Stanów Zjednoczonych technologii wideokonferencyjnych.

Podczas rozprawy Teda Kaczynskiego system wideokonferencyjny, produkcji firmy PictureTel, połączył oba wybrzeża USA za pomocą linii Integrated Services Digital Network (ISDN). Dzięki kamerom i mikrofonom przekazującym dźwięk i obraz udało się wyświetlić w czasie rzeczywistym na dużych monitorach obraz wideo o jakości 30 klatek na sekundę. Według Grega Skali z firmy Bell Atlantic Federal Systems, która dostarczyła sądowi system oraz łącza ISDN, podstawową zaletą wideokonferencji jest znaczna oszczędność ponoszonych kosztów oraz zapewnienie wysokiego stopnia bezpieczeństwa. W tym wypadku system wideokonferencyjny pozwolił uniknąć olbrzymich kosztów związanych z "podróżami" Teda Kaczynskiego, pracowników ochrony i prawników z Kalifornii do New Jersey, gdzie Unabomber oskarżony jest o zabicie za pomocą przesyłki specjalisty od reklamy.

Według Jima Murphy'ego z sądu stanu New Jersey, sprawa Teda Kaczynskiego jest pierwszym postępowaniem w Stanach Zjednoczonych, w którym wykorzystano technologię wideokonferencyjną. W tym celu trzy sądy rejonowe w New Jersey wyposażono w wydajne systemy PictureTel Concorde połączone za pomocą linii ISDN. Osiągnięta dzięki nim jakość obrazu, 30 klatek na sekundę, jest zbliżona do jakości oferowanej w systemach telewizyjnych (33 klatki na sek.).

Poza salą sądową

Najpopularniejsze zastosowanie rozwiązań wideokonferencyjnych przez władze federalne USA to organizacja spotkań i zdalnych szkoleń. Sztab ds. Szkolenia i Treningu Armii Amerykańskiej zawarł właśnie kontrakt o wartości 50 mln USD na unowocześnienie długodystansowej sieci treningowej. Narodowy Instytut Zdrowia oraz Biuro ds. Więźniów wykorzystują wideokonferencje do zastosowań medycznych. Dzięki temu badania lekarskie można wykonywać bez potrzeby przewożenia pacjenta do szpitala. Specjalny system wideokonferencyjny został założony również w promach kosmicznych.

Analitycy rynku przewidują, że w przyszłości część działań wymagających współpracy z miejsc oddalonych o setki kilometrów, np. w zakresie planowania, będzie realizowana za pomocą wideokonferencji. Dotychczas duża część prac przy projektowaniu samolotu F-18 została przeprowadzona dzięki tego typu systemom. W tym także celu Pentagon rozpoczął instalację sieci światłowodowych, niezbędnych do uzyskania szybszej transmisji danych.


TOP 200