Fałszywe instalacje Windows 11 trafiają na komputery firm

Kaspersky Lab wykryło nowe złośliwe oprogramowanie malware. Jest rozpowszechniane za pomocą fałszywego instalatora systemu Windows 11.

Uwaga na fałszywe instalacje Windows 11

Uwaga na fałszywe instalacje Windows 11

Firma zabezpieczająca Kaspersky podaje, że złośliwe oprogramowanie malware znajdziemy np. w pliku o nazwie "86307_windows 11 build 21996.1 x64 + activator.exe". Plik ma nawet rozmiar 1,75 GB i celowo zawiera wiele bezużytecznych informacji, aby stworzyć iluzję, że to legalne narzędzie instalacyjne systemu Windows 11.

Kaspersky informuje ponadto, że otwarcie pliku wywołuje serię instalatorów przypominających zwykłego kreatora instalacji Windows. Pojawia się nawet okienko z umową licencyjną, niemniej jest też komunikat, że na komputerze zainstalowane zostanie oprogramowanie sponsorowane. Preinstalowanym oprogramowaniem nie jest jednak, jak to bywa w przypadku wielu takich aplikacji, gra czy specjalny widżet do przeglądarki. To po prostu malware.

Zobacz również:

  • Ten malware atakuje routery obsługujące środowiska SOHO
  • Uwaga na te cztery aplikacje Android – zawierają malware Joker
  • Czy możemy ufać rosyjskiej firmie Kaspersky?

Eksperci ds. bezpieczeństwa tłumacza, że złośliwe oprogramowanie może mieć bardzo szeroki zakres. Od stosunkowo nieszkodliwego oprogramowania reklamowego, po pełnoprawne trojany i narzędzia do wykradania haseł. Nie jest jasne, czy niektóre z tych zagrożeń instalują się wraz z Windows 11, oraz czy na komputerze w ogóle pojawia się Windows 11.

Kaspersky twierdzi, że jego oprogramowanie "pokonało już kilkaset prób infekcji, które wykorzystywały podobne schematy związane z systemem Windows 11". Firma radzi użytkownikom komputerów PC, którzy chcą korzystać z systemu Windows 11 przed jego oficjalną premierą, aby dołączyli do programu Windows Insider. To obecnie jedyny legalny i oficjalny sposób na instalację nowego systemu Microsoftu. Zdecydowanie nie warto pobierać plików instalacyjnych z innych źródeł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200