Falstart sieci społecznościowej Truth Social

Były prezydent Donald Trump ma znowu kłopoty. Software Freedom Conservancy (w skrócie SFC; organizacja non-profit promująca oprogramowanie open source) oskarżyła założoną przez Trumpa firmę Trump Media and Technology Group o naruszenie przepisów licencyjnych opisanych w AGPL (Affero General Public License).

Foto: cottonbro/Pexels

Chodzi o nielegalne skopiowanie kodu źródłowego sieci społecznościowej Mastodon i wprowadzenie go do założonej przez Trumpa i uruchomionej niedawno w wersji beta sieci społecznościowej Truth Social. Sam fakt wprowadzenia tego kodu do nowej sieci nie jest naganny. W przeszłości dochodziło do podobnych zdarzeń. Jednak w takich przypadkach twórca nowej sieci musi spełnić ważny warunek. Licencja mówi, że zobowiązany jest on do zapewnienia każdemu dostępu do jej kodu źródłowego.

W przypadku sieci Truth Social warunek ten nie został spełniony i Trump Media and Technology Group odmawia jak dotąd tego wszystkim, którzy zgłaszają takie żądanie. A przepisy AGPLv3dotyczące tej kwestii jasną mówią, że jeśli twórcy nowej usługi nie zrobią tego w ciągu 30 dni, ich prawa i uprawnienia do oprogramowania zostaną automatycznie i trwale cofnięte. I nie ma od tego żadnych wyjątków.

Zobacz również:

  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • Meta wprowadzi do Europy usługi wolne od reklam
  • YouTube odblokował Donaldowi Trumpowi konto

Jeśli firma Trump Media and Technology Group nie zastosuje się do żądań twórców kodu Mastodona, nie wykluczają oni złożenia pozwu do sądu. Tymczasem Truth Social zarzeka się , że kod źródłowy tej platformy jest jej wyłączną własnością i nie udostępni go nikomu. Na obecnym etapie trudno przewidzieć, jak ten spór się zakończy. Jedno jest pewne - sieć Truth Social odnotowała na samym początku swojej działalności falstart i na razie trudno powiedzieć, jak drogo będzie ją to kosztować.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200