Faksy/modemy standardu PC Card

Nie istnieje więc obecnie jeden standard definiujący sposób pracy oprogramowania rozpoznającego i konfigurującego różne rodzaje gniazd i kart. Producenci starają się więc konstruować swoje wyroby przynajmniej tak, aby spełniały wiele wymogów stawianych przez nowy standard PC Card.

Wreszcie problem związany z przegrzewaniem się modemów PC Card. Nawet dzisiaj zdarza się często, że modem grzeje się ponad miarę, a nawet ulega spaleniu. Nie jest więc bezpieczne podłączać sprzęt tego standardu do starszych instalacji telefonicznych, ponieważ modem może się spalić na skutek zbyt dużego napięcia prądu w sieci. Na szczęście większość testowanych przez nas modemów zawierała specjalne układy redukujące automatycznie poziom prądu, co skutecznie zapobiega przegrzewaniu się czy zniszczeniu karty.

Gniazda PC Card

Wszystko wskazuje jednak na to, że użytkownicy nie przejmują się zbytnio niedoskonałościami sprzętu tego rodzaju, ceniąc sobie wyżej jego zalety. Jak twierdzi M. McGuire z Dataquest Inc., obroty na rynku modemów standardu PC Card będą rosły do 1996 r. w tempie 17% rocznie. Co ważne, 85% eksploatowanych systemów przenośnych jest już wyposażonych w co najmniej jedno gniazdo standardu PC Card. Przewiduje się, że obroty na rynku faksów/modemów standardu PC Card wzrosną do 1999 r. o 32% i klienci kupią w 1996 r. ok. 4,8 mln modemów tego typu.

Takie wielofunkcyjne karty są doskonałym rozwiązaniem dla wielu instytucji, pozwalającym zmniejszyć koszty związane z transmisją danych. Sprzęt PC Card pozwala np. wykonywać dwie operacje jednocześnie: odbierać plik z sieci LAN i odczytywać informacje agencji Associated Press w trybie on-line. Sprzęt PC Card może bowiem zawierać 2 rodzaje układów: adapter sieci Ethernet i modem standardu V.34. Specjaliści przewidują, że sprzedaż kart tego rodzaju wzrośnie do 2000 r. o ok. 28,8%. Nie jest to tak dynamiczny wzrost, jaki miał swego czasu miejsce w przypadku standardowych modemów, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy użytkownik potrzebuje karty obsługującej jednocześnie lokalną sieć LAN i łącze komutowane.

Jak mówi przysłowie "Czas to pieniądz" i powiedzenie to sprawdza się dobrze w przypadku transferu danych przez łącza komutowane.

Szczególnie dzisiaj, gdy mamy do czynienia z przeglądarkami sieci Web i aplikacjami systemu Windows, które przesyłają masę plików graficznych. Liczy się wtedy szybkość transmisji danych. Można więc oczekiwać, że coraz więcej modemów PC Card pracować będzie zgodnie z najnowszym standardem V.34 plus, który powinien zastąpić stary standard V.34. Modemy V.34 plus przesyłają dane z szybkością 33,6 Kbps, a więc o 17% szybciej niż modemy V.34. Jeśli dodamy do tego możliwość kompresji danych, to pliki będą przesyłane z dość dużą szybkością.

Inną cenną zaletą modemów PC Card jest opcja pozwalająca zmieniać w płynny sposób szybkość transferu danych. Obecnie problem ten wygląda tak, że jeśli modem chce zmniejszyć szybkość pracy - np. na skutek pogorszenia się parametrów łącza - to transmisja jest przerywana w momencie wysłania sygnału przez nasz modem do drugiego modemu. Przyszły standard pracuje w ten sposób, że modem otwiera drugi kanał służący do przesyłania sygnałów sterujących, co pozwala zmieniać dynamicznie szybkość transferu danych, dostosowując ją do możliwości oferowanych przez łącze komutowane. Szybkość transferu danych może być wtedy dynamicznie zmniejszana lub zwiększana.

Należy przy tym pamiętać, że fakt oferowania (przynajmniej teoretycznie) przez modemy możliwości transferu danych z tak wielkimi szybkościami nie zawsze oznacza, iż możemy rzeczywiście równie szybko przesyłać pliki pracując w środowisku publicznej sieci telefonicznej, której jakość pozostawia wiele do życzenia. W takich, przypadkach modem pracujący z szybkością 33,6 Kbps może natychmiast zmniejszyć szybkość transferu danych do poziomu 28,8 Kbps. Jeśli więc jesteśmy przekonani, że dostępne nam łącze komutowane nie pracuje stabilnie, to nie ma sensu kupować modemu pracującego zgodnie ze standardem V.34 plus.

Modemy standardu PCMCIA obiecywały swego czasu wiele. I rzeczywiście, zostały one bardzo usprawnione, chociaż firmy modyfikowały ten sprzęt drogą ewolucyjną, a nie rewolucyjną.

Podsumowując: dostępne obecnie faksy/modemy standardu PC Card pracują już bardzo szybko i niezawodnie, ale producenci muszą jeszcze nad nimi popracować, jeśli mają one odnieść sukces na rynku.


TOP 200