Faks ma się dobrze

Coraz więcej faksów część swojej drogi odbywa przez sieci komputerowe i Internet.

Coraz więcej faksów część swojej drogi odbywa przez sieci komputerowe i Internet.

Poczta elektroniczna - wydajne i proste w użyciu medium komunikacji - miała w szybkim czasie wyeliminować faksy. Tak się jednak nie stało. Faks pozostaje ważnym medium transportu dokumentów. Zaczęły natomiast upowszechniać się rozwiązania, w których łatwość obsługi faksu łączy się z niskimi kosztami poczty elektronicznej.

Po staremu

Według danych zawartych w raporcie IDC Worldwide Internet Fax Market Review and Forecast 1997-2000, sprzedaż tradycyjnych urządzeń faksowych jest wciąż zdecydowanie wyższa od alternatywnych rozwiązań (w roku 1998 ponad 2 tys. razy). Ponad 85% dokumentów faksowych wysłano ze zwyczajnego faksu, a nie za pośrednictwem serwera faksowego. Jak twierdzą autorzy opracowania, sytuacja jednak się zmienia w związku z pojawieniem się profesjonalnej oferty urządzeń i oprogramowania pozwalającej na faksowanie w sieciach zgodnych z protokołem IP. Następna generacja urządzeń faksowych będzie standardowo obsługiwała protokół T.37 (nowy standard ISO opisujący sposób przesyłania dokumentów faksowych w sieciach IP). Mogą one transmitować dokumenty bezpośrednio do Internetu i z sieci je otrzymywać.

Taniej przez pośrednika

Firmy coraz powszechniej posługują się oprogramowaniem, które gromadzi wszystkie faksy wysyłane w sieci korporacyjnej. Serwer decyduje, czy wyśle przesyłkę jako e-mail, zbiór danych zgodnie z protokołem T.37, czy też jako tradycyjny faks. Według szacunków ekspertów, ponad 30% wszystkich służbowych faksów stanowią przesyłki wewnętrzne, krążące między oddziałami dużych firm. Dlatego łączenie siecią serwerów faksowych przynosi duże oszczędności.

Prawdziwe jednak oszczędności daje wykorzystanie sieci komputerowych, w tym Internetu, do transmisji danych w połączeniach międzymiastowych i międzynarodowych. W krajach zachodnich pojawiła się odpowiednia usługa - klient dostarcza do wyspecjalizowanej firmy swoje faksy przez Internet albo łącze dedykowane. Firma zaś przesyła je dalej przez sieć do węzła najbliższego miejsca, gdzie faks ma zostać dostarczony. Z tego węzła jest on już przesyłany tradycyjną drogą przez telefon. Wszystko może odbywać się bardzo szybko (w czasie rzeczywistym, z dokładnością do opóźnienia transmisji po IP).

Dostępne są też oferty bezpłatnego faksowania (dla użytkowników indywidualnych, finansowane przez reklamy dołączane do faksów). W ten sposób można przez Internet wysyłać faksy np. do odbiorców w USA.


TOP 200