Facebook wypadł z pierwszej piątki największych firm na świecie

Właściciela największej sieci społecznościowej nie ma od wczoraj w pierwszej piątce najpotężniejszych firm na świecie, po tym gdy jego miejsce zajęła inna korporacja. Tak wynika z danych opublikowanych przez S&P 500 (Standard & Poor's 500) na czwartkowej sesji giełdowej, według których na piąte miejsce tego rankingu wskoczyła Tesla.

Facebook

Całkowita kapitalizacja rynkowa Tesli wynosi obecnie 767 mld USD, czyli jest o 2 mld większa od wartości rynkowej Facebooka. Akcje Tesli wzrosły od początku tego roku – czyli zaledwie przez kilka dni - aż o 15%. Analitycy giełdowi uważają, że stało się tak w dużej mierze z powodu przejęcia przez partię demokratyczną Senatu, który będzie teraz forsować politykę czystej energii, która jak wiadomo jest przysłowiowym oczkiem w głowie Elona Muska (szef Tesli).

Wartość Facebooka spadła w pierwszym pełnym handlowym tygodniu tego roku o 1%, podczas gdy wartość rynkowa Tesli wzrosła tylko wczoraj o 7%, na czym skorzystał też Musk, wskakując na pierwsze miejsce listy wymieniającej najbogatszych ludzi na świecie, spychając na drugie miejsce szefa Amazona (Jeff Bezos).

Zobacz również:

  • App Store zniknie z Chin?
  • Superkomputer Frontier nadal nie ma sobie równych
  • Warner Bros Discovery rezygnuje z nazwy HBO

Na spadek notowań Facebooka miały też, w opinii analityków, wydarzenia na amerykańskiej scenie politycznej. Chodzi o atak zwolenników Trumpa na Kapitol, po którym Elon Musk zamieścił w internecie tweet twierdzący, że pewną winę za to ponosi Facebook prowadzący taką a nie inną politykę cenzurowania wpisów.

Wracając do rankingu S&P 500, najpotężniejsze firmy na świecie to obecnie Alphabet, Amazon, Microsoft, Apple, Tesla i Facebook.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200