Facebook stawia na prywatność – będzie domyślnie szyfrować wszystkie wiadomości

Korporacja informuje, że zamierza w najbliższej przyszłości wprowadzić do swojej sieci społecznościowej mechanizmy, które będą domyślnie i automatycznie szyfrować wiadomości oraz usuwać te, które nie spełniają określonych wymogów.

W opublikowanym dwa dni temu na swoim blogu wpisie Mark Zuckerberg powiedział, że chce aby Facebook stał się w pełnym tego słowa znaczeniu się "platformą skoncentrowaną przede wszystkim na prywatności.

Tym samym Facebook potwierdza, że nie zawaha się przed wprowadzaniem do swojej sieci mechanizmów eliminujących automatycznie treści, które ni spełniają według niego określonych norm. Jak nietrudno się domyśleć, chodzi tu przede wszystkim o wpisy nawołujące do nienawiści czy rozpowszechniające nieprawdziwe informacje.

Zobacz również:

  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • Meta wprowadzi do Europy usługi wolne od reklam
  • Messenger będzie wreszcie szyfrować wiadomości w trybie E2EE

Wszystko wskazuje na to iż jest część szerszej strategii firmy Facebook, która ma odbudować zaufanie użytkowników do jej społecznościowej sieci. Jednocześnie Mark Zuckerberg zapewnia, że nie zejdzie z tej drogi chociaż ma świadomość tego, że wiele krajów – szczególnie tych, w których panują autorytarne i niedemokratyczne rządy, a prawa człowieka są łamane – będzie protestować i być może nawet blokować dostęp do jego sieci.

Warto przypomnieć, że Facebook szyfruje obecnie domyślnie w trybie end-to-end wszystkie wiadomości obsługiwane przez aplikację WhatsApp i oferuje taką opcję użytkownikom usługi Messenger. Jeśli Facebook spełni obietnicę, to te same mechanizmy będą niedługo wspierać domyślnie wszystkie jej platformy komunikacyjne uruchamiane na komputerach Windows, Android i iOS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200