Facebook pracuje nad mechanizmem, który będzie lepiej chronić prywatne dane użytkownika

Mark Zuckerberg powiedział wczoraj, że Facebook pracuje nad nowym mechanizmem noszącym roboczą nazwę "Clear History". Pozwoli on po raz pierwszy każdemu użytkownikowi tej największej na świecie sieci społecznościowej wyczyścić do zera wszystkie dane dotyczące jego aktywności, jakie zostały zgromadzone na danym koncie.

Mechanizm będzie pracować podobnie jak znana wszystkim podobna opcja oferowana przez większość przeglądarek. Mark Zuckerberg napisał na swoim blogu: "Po wdrożeniu tego mechanizmu, każdy użytkownik będzie mógł wyświetlić informacje mówiące o tym, z usług jakich aplikacji i witryn korzystał, a następnie usunąć je całkowicie ze swojego konta".

Mark Zuckerberg zapowiedział jednocześnie, że więcej szczegółów tego rozwiązania zostanie ujawnionych na firmowej, corocznej konferencji deweloperów noszącej nazwę F8, która rozpoczyna się dzisiaj.

Zobacz również:

Jest rzeczą oczywistą, że głównym powodem dla którego firma zdecydował się opracować taki mechanizm, jest skandal związany z firmą Cambridge Analytica, która weszła w posiadanie i następnie wykorzystała niezgodnie z prawem poufne dane zgromadzone na kontach ponad 87 milionów użytkowników korzystających z usług Facebooka.

Zuckerberg napisał też, że ci użytkownicy, którzy zdecydują się włączyć mechanizm "Clear History" i usunąć ze swojego konta dane opisujące ich aktywność muszą się liczyć z tym, że ich interakcja z Facebookiem nie będzie przebiegać tak płynnie jak poprzednio. Sieć nie będzie bowiem wtedy znać preferencji i przyzwyczajeń użytkownika i dlatego nie będzie w stanie wychodzić na przeciw jego oczekiwaniom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200