Facebook ma nowy pomysł na to, jak walczyć z fałszywymi wiadomościami i mową nienawiści

Mark Zuckerberg (dyrektor generalny Facebooka) powiedział podczas jednego z wywiadów udzielonych ostatnio prasie, że korporacja przymierza się do utworzenia na witrynie specjalnej karty wiadomości, na której umieszczane byłyby tylko specjalne, jak to ujął Zuckerberg „wysokiej jakości, godne zaufania treści”.

Byłoby to komercyjne rozwiązanie, przynoszące korporacji określone zyski. Dlatego twórcy tego pomysłu zakładają, że za umieszczanie na takiej karcie, będącej integralną częścią społecznościowej platformy, określonych treści (np. chronionych prawem autorskim czy noszących znamiona reklamy), korporacja będzie ich twórcom płacić.

Zuckerberg powiedział iż optuje za takim rozwiązaniem, gdyż taka dodatkowa „zakładka” zawierać będzie wyłącznie treści najwyższej jakości co których użytkownicy będą mieli absolutną pewność, że nie jest to „fake news” czy przekaz, co do autentyczności którego można mieć wątpliwość.

Zobacz również:

Znamienne jest to, że Zuckerberg udzielił takiego wywiadu i powiedział te słowa w szczególnym momencie, który nie jest chyba przypadkowy. Chodzi o to, że tydzień temu Unia Europejska przejęła nowe prawo regulujące kwestię ochrony praw autorskich dotyczące treści rozpowszechnianych w internecie. Nowa unijna dyrektywa daje twórcom takich treści prawo do negocjowania licencji pobierania opłat z firmami agregującymi je na swoich platformach, takimi jak Facebook.


TOP 200