Facebook kończy jutro dziesięć lat

Facebook będzie jutro obchodzić swoje dziesiąte urodziny. Dokładnie 4-go lutego 2004 r. Mark Zuckerberg uruchomił witrynę noszącą nazwę Thefacebook (dostępną wtedy tylko pod adresem www.thefacebook.com), którą zaprojektował razem z czterema kolegami. Wszystko to działo się na Uniwersytecie Harvarda (stan Massachusetts), a ten najpopularniejszy obecnie na świecie serwis społecznościowy zastał zaprojektowany z myślą o amerykańskich uczniach szkół średnich oraz studentach, a nie o globalnej wiosce, jaką jest teraz Ziemia.

To co stało się w następnych latach, przerosło oczekiwanie wszystkich. Dość powiedzieć, że z usług tego serwisu korzysta obecnie ponad 1,2 mld użytkowników Internetu, czyli jedna siódma populacji zamieszkującej naszą planetę. Zuckerberg wspominał w zeszłym tygodniu (w Silicon Valley, na konferencji Open Compute Project) początki działalności usługi Facebook. Nikt wtedy nawet w najśmielszych marzeniach nie przypuszczał, że już za kilka lat będzie ona tak popularna.

Facebook przechowuje obecnie w swoich potężnych systemach pamięci masowej ponad bilion (czyli tysiąc miliardów) różnego rodzaju obiektów, które są indeksowane przez oprogramowanie Graph Search. Firma dosyć późno dostrzegła możliwości, jakie niesie ze sobą rynek rozwiązań mobilnych, jednak z chwilą zainteresowania się tym segmentem, biznes ruszył do przodu ze zdwojoną siłą. Dość powiedzieć, że obecnie ponad połowę przychodów firmy generują właśnie urządzenia mobilne.

Zobacz również:

  • Błąd pozwalający wyłączać mechanizm uwierzytelniania 2FA w oprogramowaniu do zarządzania kontami w social mediach Mety

Firma cały czas eksperymentuje i wprowadza często do swojego systemu IT nowe technologie. I tak np. już za kilka dni zaprezentuje rozwiązanie noszące prozaiczną nazwę Paper. To aplikacja dla urządzeń iPhone, pozwalająca użytkownikom jeszcze lepiej i szybciej prezentować i współużytkować kreowane przez siebie zasoby – zarówno dokumenty jak i multimedia.

Facebook stara się też zapewnić dostęp do Internetu jak największej liczbie mieszkańców Ziemi i uruchomił w trzecim kwartale 2013 r. projekt noszący nazwę internet.org (do którego z czasem dołączyły takie firmy, jak Qualcomm, Samsung, Nokia, Ericsson, Facebook oraz MediaTek).

Firma nie ujawniła jeszcze, jak zamierza uczcić swoje dziesiąte urodziny. Wiadomo tylko, że zamierza z tej okazji informować szerokie rzesze Internautów o swoich dokonaniach oraz zaprezentuje wizję rozwoju Internetu w ciągu kolejnych dziesięciu lat. Okazją do takich dywagacji też będzie maj 2014 r. - Mark Zuckerberg skończy wtedy 30 lat i zapowiada, że ujawni swoje plany na przyszłość, także te związane z witryną Facebook.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200