Facebook dmucha na zimne - blokuje dostęp do swoich serwerów kolejnej firmie analitycznej

Nauczony przykrym doświadczeniem z firmą analityczną Cambridge Analityca, Facebook zrywa współpracę z kolejną firmą, która zbierała publiczne dane gromadzone na jego serwerach.

Jak nietrudno się domyśleć chodzi o to czy Crimson Hexagon - bo o tę firmę chodzi - nie wykorzystywała tych danych w sposób niezgodny z prawem.

Facebook wydał oświadczenie w którym stwierdza, że bada czy mająca swoją siedzibę główną w Bostonie firma Crimson Hexagon kontaktowała się z jakąkolwiek zagraniczną organizacją non-profit czy nawet z rządami obcych państw. Zachodzi bowiem podejrzenie, że w grupie tych podmiotów może znajdować się rosyjska organizacją non-profit związaną z Kremlem. Niektórzy spekulują, że może tu chodzić o organizacje nadzorowane przez rząd Turcji.

Zobacz również:

Gdyby rzeczywiście tak było, firma Crimson Hexagon naruszyłaby umowę, jaką kilka lat temu podpisała z Facebook'iem. Chodzi oczywiście o obawy dotyczące udostępniania publicznych danych gromadzonych na serwerach firmy Facebook innym podmiotom.

Sprawa jest poważna gdyż firm Crimson Hexagon twierdzi, że jest w posiadaniu największego na świecie repozytorium gromadzącego wpisów pobierane z mediów społecznościowych. Wpisów tych (pobieranych między innymi z serwerów obsługiwanych przez firmy Facebook, Twitter i Instagram) ma być w tym repozytorium ponad miliard.

Facebook jak na razie milczy i nie ujawnia żadnych szczegółów dotyczących tej kwestii. Rzecznik firmy wydał tylko komunikat w którym poinformował, że Facebook zamierza w najbliższych dniach spotkać się z zespołem Crimson Hexagon i przyjrzeć się dokładnie całej sprawie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200