Facebook chce mieć własnego, sterowanego głosem asystenta AI

Amerykański serwis CNBC poinformowało wczoraj, że Facebook pracuje nad własnym, aktywowanym głosem i wspierającym technologię AI cyfrowym asystentem, który stawi czoła trzem najpopularniejszym obecnie rozwiązaniom tego typu, czyli asystentom Alexa (Amazon), Siri (Apple) i Google Assistant.

Rzeczni firmy Facebook tak skomentował tę wiadomość, „Potwierdzam iż pracujemy nad rozwojem technologii wspomagających głos i sztuczną inteligencję, które wprowadzimy w przyszłości do naszych produktów AR/VR (rozszerzona i wirtualna rzeczywistość), takich jak Portal czy Oculus”. Portal to inteligentny system audio/wideo, a Oculus to gogle łączące świat rzeczywisty ze światem wirtualnym.

Jednak jak dotąd nie jest jasne, jak projektowany przez Faceboook asystent będzie działać i czy zostanie zintegrowany tylko z wymienionymi wcześniej rozwiązaniami, czy też znajdzie jeszcze inne zastosowanie.

Zobacz również:

  • SI pomaga zwalczać przestępczość
  • Google wprowadza do Asystenta kolejną dawkę sztucznej inteligencji
  • Asystenci głosowi zyskują na popularności

Bardzo możliwe, że asystent wkroczy też do inteligentnych głośników kolejnej generacji. Wcześniej CNBC informował bowiem, że zespół Facebooka pracujący nad cyfrowym asystentem nawiązał już kontakty z wieloma dostawcami takich głośników.

Obecnie pracę takich głośników wspierają prawie w stu procentach rozwiązania zaprojektowane przez dwie firmy Rozwiązanie Echo Amazon opanowało 63,3% tego rynku, a Google Home prawie 31%.

Jedno wydaje się być pewnym- już wkrótce asystentom Alexa, Siri, Google Assistant czy Cortana (Microsoft) przybędzie bardzo groźny konkurent, którego nazwę być może już niedługo poznamy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200