Facebook chce mieć własnego, sterowanego głosem asystenta AI

Amerykański serwis CNBC poinformowało wczoraj, że Facebook pracuje nad własnym, aktywowanym głosem i wspierającym technologię AI cyfrowym asystentem, który stawi czoła trzem najpopularniejszym obecnie rozwiązaniom tego typu, czyli asystentom Alexa (Amazon), Siri (Apple) i Google Assistant.

Rzeczni firmy Facebook tak skomentował tę wiadomość, „Potwierdzam iż pracujemy nad rozwojem technologii wspomagających głos i sztuczną inteligencję, które wprowadzimy w przyszłości do naszych produktów AR/VR (rozszerzona i wirtualna rzeczywistość), takich jak Portal czy Oculus”. Portal to inteligentny system audio/wideo, a Oculus to gogle łączące świat rzeczywisty ze światem wirtualnym.

Jednak jak dotąd nie jest jasne, jak projektowany przez Faceboook asystent będzie działać i czy zostanie zintegrowany tylko z wymienionymi wcześniej rozwiązaniami, czy też znajdzie jeszcze inne zastosowanie.

Zobacz również:

  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards

Bardzo możliwe, że asystent wkroczy też do inteligentnych głośników kolejnej generacji. Wcześniej CNBC informował bowiem, że zespół Facebooka pracujący nad cyfrowym asystentem nawiązał już kontakty z wieloma dostawcami takich głośników.

Obecnie pracę takich głośników wspierają prawie w stu procentach rozwiązania zaprojektowane przez dwie firmy Rozwiązanie Echo Amazon opanowało 63,3% tego rynku, a Google Home prawie 31%.

Jedno wydaje się być pewnym- już wkrótce asystentom Alexa, Siri, Google Assistant czy Cortana (Microsoft) przybędzie bardzo groźny konkurent, którego nazwę być może już niedługo poznamy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200