Facebook będzie produkować własne układy scalone

Jak donosi serwis Bloomberg, korporacja powołała do życia oddział, którego zadaniem będzie projektowanie własnych układów scalonych w tym procesorów. Facebook chce w ten sposób uniezależnić się od takich firm sprzedających jej obecnie tego rodzaju produkty, jak Intel i Qualcomm.

Sądząc po przeciekach, projekt znajduje się obecnie w fazie początkowej. Świadczy o tym choćby fakt, że korporacja poszukuje ciągle osoby, która będzie zarządzać całym projektem, w ramach którego Facebook będzie produkować układy scalone SoC, ASIC, oraz firmware i sterowniki zarządzające tymi układami.

Wygląda więc ma to, że Facebook dołączy do takich firm, które zdecydowały się wcześniej na taki krok, jak Apple (który zaczął produkować własne układy scalone w 2010 roku) i Google, (który produkuje układy scalone wspierające technologię sztucznej inteligencji).

Zobacz również:

  • PCI-SIG publikuje założenia kolejnej wersji specyfikacji PCIe

Po podjęciu produkcji układów scalonych Facebook będzie je na pewno instalować w wielu swoich urządzeniach, jak również w obsługujących jego centra danych serwerach. Póki co, Facebook musi kupować procesory od innych firm. I tak Facebook ma wprowadzić na rynek w najbliższych tygodniach urządzenie noszące nazwę Oculus Go (gogle wykorzystujące technologię wirtualnej rzeczywistości).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200