Facebook Marketplace dobrym sposobem na zysk. Ale uwaga na haczyki

Facebook Marketplace może być dobrą opcją na sprzedaż produktów, w zależności od twoich potrzeb i celów. Oto kilka zalet i wad korzystania z Facebook Marketplace.

Facebook Marketplace / Fot. Greg Bulla, Unsplash.com

Facebook Marketplace / Fot. Greg Bulla, Unsplash.com

Facebook to jedna z największych platform społecznościowych na świecie, z ok. 3 mld użytkowników na całym globie, co sprawia, że jest to ogromny rynek dla sprzedających.

Bez względu na to, czy sprzedajesz lokalne rękodzieło, używane ubrania, meble czy usługi, twoje ogłoszenie może potencjalnie dotrzeć do ogromnej liczby osób. Przy odpowiednim wykorzystaniu hashtagów, zdjęć i opisów, produkty mogą dotrzeć do bardzo dużej liczby potencjalnych klientów.

Zobacz również:

  • Meta wprowadzi do Europy usługi wolne od reklam
  • Rosja zaostrza walkę z zachodnimi platformami społecznościowymi

Facebook Marketplace koncentruje się na łączeniu lokalnych sprzedawców i kupujących. Podczas gdy można wyszukiwać i przeglądać produkty na całym świecie, domyślnie są wyświetlane ogłoszenia z twojej lokalnej społeczności.

To oznacza, że jeżeli sprzedajesz przedmioty, które są trudne do wysłania, lub które kupujący mógłby chcieć zobaczyć na żywo przed zakupem, jak meble czy samochody, Marketplace oferuje idealną platformę do dotarcia do lokalnych klientów.

Z drugiej strony dla kupujących to oznacza możliwość znalezienia interesujących ofert w swoim najbliższym sąsiedztwie, umożliwiając szybkie i proste transakcje bez potrzeby wysyłki.

Marketplace integruje się bezpośrednio z Messengerem, co umożliwia szybką i łatwą komunikację między kupującymi a sprzedającymi. Zamiast czekać na odpowiedź na e-mail, możesz szybko zadać pytanie o produkt lub negocjować cenę bezpośrednio przez czat.

Dla kupujących to oznacza możliwość szybkiego uzyskania odpowiedzi na pytania o produkt, negocjacji ceny czy ustalenia szczegółów odbioru przedmiotu.

Dla sprzedających to możliwość szybkiego reagowania na zapytania, co może przekładać się na szybsze i sprawniejsze transakcje.

Facebook Marketplace ma też słabe strony

Platforma Facebooka ma też trzy istotne słabe strony. To konkretnie:

1. Brak anonimowości

Facebook Marketplace jest powiązany z twoim osobistym profilem na Facebooku, co oznacza brak anonimowości dla zarówno sprzedających, jak i kupujących.

Może to być korzystne, ponieważ dodaje warstwę zaufania do transakcji, gdy widzisz, że osoba, z którą prowadzisz rozmowy, ma prawdziwy profil na Facebooku. Z drugiej strony niektórzy mogą odczuwać dyskomfort, udostępniając swoje osobiste informacje profilowe, takie jak imię, zdjęcie profilowe czy miejsce zamieszkania szerszej publiczności.

2. Brak ochrony

Facebook Marketplace nie oferuje tego samego poziomu ochrony dla kupujących lub sprzedających, jak niektóre inne platformy sprzedaży online. Na przykład nie ma formalnego procesu rozstrzygania sporów ani systemu oceny sprzedawców, co mogłoby pomóc kupującym w podejmowaniu decyzji o zakupie.

Kupujący i sprzedający muszą polegać na bezpośredniej komunikacji i zaufaniu do siebie nawzajem, aby sprzedaż przebiegła pomyślnie.

3. Oszustwa

Brak wspomnianych zabezpieczeń może prowadzić do wzrostu ryzyka oszustw na Facebook Marketplace.

Choć Facebook ma zasady dotyczące tego, co można sprzedawać na Marketplace i podejmuje działania przeciwko użytkownikom, którzy naruszają te zasady, oszustwa wciąż się zdarzają.

Oszustwo może przyjmować wiele form, od fałszywych ogłoszeń, przez sprzedaż podróbek, po nieotrzymanie zapłaty za sprzedany przedmiot. Dlatego zawsze zaleca się ostrożność podczas korzystania z platformy i dokładne sprawdzenie, z kim się handluje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200