Facebook: Goldman Sachs sprzeda udziały poza USA

Goldman Sachs od początku roku informował o prywatnej ofercie sprzedaży udziałów Facebooka. Obecnie bank inwestycyjny podał, że będą one sprzedawane tylko poza granicami USA. W ten sposób chce uciec od zamieszania z niejasną sytuacją prawną takiego procederu.

Niedawno Goldman Sachs zainwestował w Facebooka 450 mln dolarów. Teraz chce sprzedać w ofercie prywatnej udziały warte 1,5 mld swoim najbogatszym klientom. Od początku roku przesyłał im drogą mailową informacje na temat finansów serwisu społecznościowego, szacując jego wartość na 50 mld.

Obecnie bank podał do wiadomości, że ofertę kieruje tylko do inwestorów spoza USA. Niewątpliwie znajdzie dość chętnych na udziały w serwisie, jednak szansę na zakup stracą przedsiębiorcy amerykańscy.

Zobacz również:

  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód

Jest to efektem zamieszania jakie powstało wokół Facebooka. Po informacjach prasowych dotyczących wspomnianych powyżej maili Goldman Sachs, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zaczęła bacznie przyglądać się sytuacji finansowej serwisu społecznościowego.

W myśl amerykańskiego prawa, prywatna firma jaką jest Facebook, nie może przekroczyć liczby 500 inwestorów. W przeciwnym wypadku musi zarejestrować się w SEC i upublicznić swoje informacje finansowe.

Obecnie, akcje serwisu nie są jeszcze dostępne na giełdzie. Podobno przygotowuje się on do pierwszej oferty publicznej, ale miałoby to nastąpić nie wcześniej niż w 2012 roku. Możliwe, że zainteresowanie SEC wymusi przyśpieszenie tej decyzji.

Goldman Sachs nie chcąc potęgować zamieszania, postanowił oferować udziały Facebooka tylko poza jurysdykcją SEC, czyli poza granicami USA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200