Fabryka Toshiby pod Wrocławiem

Jak podaje Puls Biznesu, powołując się na {{a:HTTP://www.nni.nikkei.co.jp}}Nihon Keizai Shimbun{{/a}}, Toshiba zamierza wybudować pod Wrocławiem fabrykę telewizyjnych paneli LCD. Miałaby ona wytwarzać od 1,5 mln do 2,0 mln paneli (od 2009 r.). Fabryka ma ruszyć już w połowie 2007 r. i dać zatrudnienie dla ok. 1000 osób. Celem inwestycji jest zwiększenie sprzedaży na rynku europejskim.

Inwestycja ma kosztować 135 mln zł. Fabryka powstanie w niewielkiej odległości zakładów koncernu Phillips, który dostarcza Toshibie panele LCD. Koncern ten rozpoczął w czerwcu br. - kosztem 429 mln euro - budowę własnej fabryki w Biskupicach Podgórnych k. Wrocławia. Jeszcze pod koniec tego roku z taśm montażowych nowej fabryki mają zjechać pierwsze .

W ostatnim czasie na inwestycje w Polsce zdecydowały się także LG Electronics, który za 110 mln USD rozbudowuje fabrykę telewizorów plazmowych i LCD w Mławie oraz Sharp, który w Łysomicach pod Toruniem buduje za 44 mln euro fabrykę ekranów LCD. Spore plany wobec Polski ma też TPV Technology, największy na świecie producent monitorów. A za tymi gigantami idą ich kooperanci, tacy jak AU Optronics, Orion Electric, Sumitomo czy Jabil.