Fabryczny skład danych

Produkty w ciągłym obiegu

Jak wygląda praca w systemie PDM? Na podstawie informacji uzyskanych bezpośrednio od zamawiającego i analiz rynku powstaje wstępna koncepcja produktu. Do systemu PDM wprowadza się zazwyczaj wszystkie dane źródłowe - zarówno opisowe, jak i bardziej sformalizowane. Według tej wstępnej dokumentacji konstruktorzy projektują poszczególne elementy wyrobu. Szkice, rysunki techniczne czy modele trójwymiarowe powstają zazwyczaj w specjalizowanych programach i bardzo często są konsultowane z klientem. W systemie PDM są dokumentowane wszystkie zmiany, poprawki, zgody, zatwierdzenia wraz z nazwiskami autorów, datami, numerami wersji itp.

Część wyrobu jest projektowana od nowa, w większości przypadków korzysta się jednak z istniejących materiałów, półproduktów itp. W praktyce zmiany poprzedniej wersji produktu o 20-30% uważane są za spore. Dla każdego produktu systemy PDM tworzą tzw. drzewo - hierarchiczną strukturę obiektów odpowiadających jego poszczególnym elementom składowym. Każdy element jest opatrzony atrybutami: opisem, rysunkiem bądź zdjęciem, numerem indeksu materiałowego lub nawet kilkoma (w przypadku istnienia zamienników), nazwą dostawcy itp.

W bardziej rozbudowanych systemach PDM do danych o strukturze produktu są dołączone informacje o technologii produkcji: opis kolejnych etapów z podziałem na czynności, wyliczenia pracochłonności, lista potrzebnych narzędzi itp. Niektóre systemy pozwalają także na definiowanie wielu marszrut produkcyjnych, np. w zależności od wielkości partii. W innych istnieje możliwość automatycznego generowania zapotrzebowań materiałowych na podstawie określonej wielkości partii, a nawet możliwość kalkulacji kosztów produkcji i cen.

Systemy duże i małe

Korzyści z wdrożenia systemów PDM mogą być wielorakie. Pierwsza i najważniejsza z nich to odejście od ręcznego lub, co często ma miejsce w praktyce, półautomatycznego zarządzania tym obszarem. Pracownicy firm, w których działają systemy PDM, już po kilku miesiącach nie wyobrażają sobie bez nich pracy. Firmom wdrażającym systemy PDM udaje się jednak osiągnąć znacznie więcej niż "tylko" zadowolenie pracowników. Bezpośrednim efektem wdrożenia jest lepszy obieg informacji, skrócenie cyklu przygotowania produkcji, a także większa elastyczność w planowaniu produkcji i zaopatrzenia. Rezygnacja z papieru pozwala też ograniczyć błędy i zaginięcia dokumentów.

Zanim jednak pojawią się korzyści, firma musi dokonać niemałego wysiłku. Zwykle jest on mniejszy w firmach, w których istnieje już system MRP II/ERP, ale nie jest to reguła, ponieważ wiele wdrożeń ERP grzęźnie właśnie przy próbie informatyzacji procesów produkcji. Wdrożenie systemu PDM to zwieńczenie zwykle długiego procesu porządkowania obszaru produkcji, w którym nie ma miejsca na półśrodki. W przeciwnym razie wdrożenie będzie tylko fasadowe, a wdrożony system nie rozwiąże prawdziwych problemów.

Nie jest to jednak bynajmniej zachęta do wdrażania wszystkich dostępnych funkcji wybranego systemu PDM. W wielu przypadkach, zwłaszcza w firmach mniejszych, sensowne wydaje się wdrożenie systemów określanych mianem technicznego przygotowania produkcji (TPP). Oferowana przez nie funkcjonalność obejmuje zwykle najważniejsze funkcje pełnoprawnego systemu PDM i to zarówno z obszaru konstrukcyjno-projektowego, jak i technologicznego.


TOP 200