FTTH Council: Europa powinna zwiększyć tempo wdrażania szybkiego Internetu

Stowarzyszenie FTTH Council opublikowało raport noszący tytuł „Out with the old, in with the new: FTTH Council Europe calls for copper switch-off strategy”, poruszający kwestię inwestycji państw Wspólnoty Europejskiej w szybką sieć światłowodową. Choć niektóre kraje (np. Estonia) odniosły na tym polu znaczące sukcesy, to zdaniem twórców raportu zmiany na naszym kontynencie wprowadzane są zbyt wolno.

Estonia do końca minionego roku wymieniła aż 70% posiadanej infrastruktury miedzianej na światłowodową. Do końca dekady planuje ona oprzeć świadczenie usług dostępu do Internetu wyłącznie na technologii optycznej.

Wysoką skutecznością w obszarze inwestycji w światłowód wyróżnia się również Szwecja, której udało się zastąpić szybką siecią 42% istniejącej sieci miedzianej. Widoczne zmiany daje się również zaobserwować w przypadku Hiszpanii. Tam największy operator telekomunikacyjny Telefonica poinformował właśnie o zamiarze udostępnienia do 2024 r. łączności światłowodowej wszystkim mieszkańcom. Istotne zmiany zaszły na tym polu też w Portugalii, choć procentowo nie są one tak spektakularne jak w wyżej wymienionych krajach.

Zobacz również:

  • Google rozbudowuje sieć podmorskich połączeń
  • Rola sieci w transformacji biznesu
  • Z technologii passkey mogą już korzystać użytkownicy usługi TikTok i urządzeń iOS

Francja, Niemcy czy Wielka Brytania jak na razie nie udostępniły żadnych konkretnych planów na poziomie rządowym dotyczących przejścia na szybką infrastrukturę będącą w stanie sprostać rosnącym oczekiwaniom internautów. Na tej liście znalazła się też Polska, jednak zdaniem ekspertów w naszym przypadku nie ma powodów do obaw.

Paradoksalnie, dzięki opóźnieniom inwestycyjnym w obszarze Internetu, jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji niż wiele krajów zachodnich. Wynika to z tego, że nie zdążyliśmy pokryć kraju gęstą siecią miedzianą, tak jak zrobiły to np. Niemcy. Dzięki temu dzisiaj od razu inwestujemy w szybką, znacznie bardziej stabilną i tańszą sieć światłowodową. Tylko w zasięgu budowanej przez nas infrastruktury ma znaleźć się ponad pół miliona mieszkańców Polski, także na terenach wiejskich, dziś często cyfrowo wykluczonych. Państwa, które w znacznym stopniu rozbudowały na przestrzeni wielu lat sieci miedziane, poszukują teraz skutecznych i efektywnych finansowo metod ich zastąpienia, co z pewnością będzie dość czasochłonne", tłumaczy David Leverett, Członek Zarządu ds. Planowania i Budowy Sieci NEXERY.

Źródło: InPlus Media

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200