FSF: "Viście należy powiedzieć stanowcze NIE!"

Free Software Foundation rozpoczęła kampanię, której celem jest zniechęcić użytkowników i firmy do migracji na system Windows Vista. Akcja rozpoczyna się w miejscu, w którym zatrzymała się wcześniejsza kampania FSF - "Defective By Design".

"Defective By Design" (ang. "Uszkodzone Z Rozmysłu") wymierzone było w technologię DRM. "BadVista" (ang. "ZłaPerspektywa") natomiast ma uderzyć we współpracę następcy Windows XP z chipami Trusted Platform Module.

Układy te od dość dawna montowane są w notebookach, jednak wykorzystuje się je w bardzo ograniczonym zakresie. W Office 2007 i Windows Viście to się zmienia - TPM-y mogą zostać użyte do szyfrowania dysków, dokumentów, czy nawet zabezpieczania plików przed drukowaniem albo oglądaniem na komputerach, które nie pracują w korporacyjnej sieci.

TPM-y mają szansę położyć kres kradzieżom firmowych dokumentów i wyciekom strategicznych danych.

Zdaniem przedstawicieli FSF jednak, Vista to zdecydowany krok wstecz, to koń trojański, który nakłada na użytkowników kolejne ograniczenia zamiast przynosić usprawnienia.

Organizacja chce, by użytkownicy dowiedzieli się, iż naprawdę posiadają darmową alternatywę, jaką są niektóre systemy open source.

Warto zajrzeć: "BadVista.org: FSF launches campaign against Microsoft Vista" (w języku angielskim)


TOP 200