FSC wprowadza nową linię serwerów Primergy

Oferta firmy poszerzyła się głównie o modele przystosowane do pracy w szafach dystrybucyjnych. Serwery oparte na procesorach Pentium III dostępne będą w Polsce od połowy listopada.

Fujitsu Siemens Computers (FSC) wprowadza na rynek cztery nowe modele serwerów linii Primergy. Trzy z nich - L100, L200 i P200 - są przystosowane do pracy w szafach dystrybucyjnych. Serwer F200 jest dostępny zarówno w obudowie tradycyjnej, jak i rack. Wszystkie serwery są wyposażone w procesory Pentium III. W ofercie FSC znalazł się również nowy zewnętrzny podsystem macierzowy Primergy S60z interfejsem Fibre Channel, przeznaczony m.in. do budowy sieci SAN.

<b>Pojemniejszy następca</b>

Primergy L100 to jednoprocesorowy serwer w obudowie, zajmującej jednostkę wysokości w standardowym racku. Ma wbudowany kontroler RAID i certyfikację do pracy z systemami Windows 2000 Server i Linux. L100, podobnie jak wszystkie serwery Primergy, jest dostarczany wraz z oprogramowaniem ServerView, umożliwiającym zarządzanie urządzeniem, diagnozowanie jego pracy oraz dokonywanie uaktualnień z dowolnego miejsca w sieci.

Zobacz również:

Primergy L100 to najtańszy, oferowany przez FSC, serwer. Jego cena została ustalona na ok. 1 tys. euro. Według przedstawicieli firmy, model L100 będzie dostępny w Polsce od połowy grudnia br.

Dwuprocesorowy serwer Primergy L200 jest następcą oferowanego dotychczas modelu N200. W odróżnieniu od poprzedniej wersji, która mogła być wyposażona w dwa dyski, L200 może mieć 3 dyski w obudowie o wysokości 1U. Wraz z nowymi maszynami FSC oferuje dyski o maksymalnej pojemności 72 GB. Primergy L200 jest standardowo wyposażony w DDE RAID (Dual Disk Manager), oprogramowanie niezależne od systemu operacyjnego, umożliwiające kopii dysków. Według przedstawicieli FSC, głównymi zaletami DDE RAID jest obciążenie systemu na poziomie zbliżonym do mirroringu sprzętowego, możliwości wymiany jednego dysku bez konieczności wyłączania systemu oraz przemiennego odczytu danych z obu dysków. Cena modelu L200 wynosi ok. 2 tys. euro. Będzie on dostępny od połowy listopada br.

<b>Różnica w obudowie</b>

Główną cechą odróżniającą dwuprocesorowe serwery Primergy P200 i F200 jest konstrukcja obudowy. F200 może być bowiem montowany w normalnej obudowie albo w obudowie rack o wysokości 4U. P200 jest natomiast dostępny tylko w obudowie rack o wysokości 2U.

Poza oferowaną w niższych modelach funkcjonalnością, związaną z technologiami RAID i DDE RAID, modele serii P i F mają zaimplementowaną technologię hot-plug, która umożliwia wymianę elementów serwera, korygowanie błędów pamięci ECC, a także awaryjne przełączanie pomiędzy zainstalowanymi w serwerze dwoma lub więcej kartami sieciowymi w trakcie pracy. Oba serwery będą dostępne od połowy listopada. Orientacyjna cena wynosi ok. 2,5 tys. euro.

<b>Macierz na dodatek</b>

Oferowane przez FSC macierze Primergy S60 są produkowane w obudowach, zajmujących trzy jednostki wysokości w szafie dystrybucyjnej. Mogą maksymalnie pomieścić 14 dysków twardych i być podłączone jednocześnie do czterech serwerów.

Wraz z urządzeniami dostarczane jest oprogramowanie Multipath, umożliwiające redunantne połączenie między serwerem i pamięcią masową, oraz Duplex Data Manager, pozwalające na tworzenie lustrzanej kopii dwóch serwerów S60. Macierz jest również dostarczana wraz z oprogramowaniem ServerView.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200