FSB 1066 MHz jeszcze w tym roku

Intel zamierza przystosować procesory do pracy z magistralą systemową taktowaną 1066 MHz. Pierwsze modele z szybszą szyną mają pojawić się w sprzedaży w ostatnim kwartale br, a ich obsługę będzie zapewniał chipset i925XE.

Z niepotwierdzonych, acz wiarygodnych źródeł wiadomo, że pierwszym układem z FSB 1066 MHz będzie najprawdopodobniej P4 Extreme Edition 3,73 GHz (wykonany ma być w technologii 0,09 mikrona i będzie bazował na architekturze Prescotta). Wcześniej sądzono, że paletę nowych procesorów otworzy niżej taktowany układ P4 EE 3,43 GHz.

P4EE z FSB 1066 MHz będzie wyposażony w 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Z nowych funkcji warto wymienić także XD (czyli NX bit), który ma pozwalać na zniwelowanie rozprzestrzeniania się wirusów komputerowych (opcja ta będzie aktywna po udostępnieniu przez Microsoft pakietu uaktualnień Service Pack 2 dla Windows XP). Kolejną z nowości jest technologia AAC, która w zależności od chwilowego obciążenia systemu, dynamicznie dostosowuje częstotliwość taktowania i związane z tym zapotrzebowanie na energię procesora.

Zobacz również:


TOP 200